هوش عاطفی(هوش هیجانی) چیست؟

هوش عاطفی چیست؟ زمانی که صحبت از هوش عاطفی میشود تعاریف متعددی برای این عنوان بیان می گردد، اما مهم است بدانید که هوش عاطفی یا هوش هیجانی مربوط به اجتماعی بودن افراد است و توصیفی از توانایی افراد برای درک و مدیریت رفتار دیگران و حتی هیجانات فردی است. یکی از تعاریف جامع در […]

هوش عاطفی چیست؟

زمانی که صحبت از هوش عاطفی میشود تعاریف متعددی برای این عنوان بیان می گردد، اما مهم است بدانید که هوش عاطفی یا هوش هیجانی مربوط به اجتماعی بودن افراد است و توصیفی از توانایی افراد برای درک و مدیریت رفتار دیگران و حتی هیجانات فردی است.

یکی از تعاریف جامع در مورد هوش هیجان یا هوش عاطفی این است که افراد توانایی نظارت و کنترل احساسات و هیجانات خود و دیگران را داشته باشند.

اگر بخواهیم کمی تخصصی‌ تر در مورد هوش هیجانی صحبت کنیم باید انواع مولفه‌ های آن را بشناسید، متخصصان معتقدند که با وجود هوش هیجانی پنج مهارت افراد تقویت میشود.

اولین قدم خودآگاهی یا آگاهی از خویشتن مسئله‌ ای است که باعث افزایش نقاط قوت افراد شده و نقاط ضعف آنها را به سمت و سوی مثبت هدایت می‌ کند، این افراد می ‌توانند انگیزه‌ ها و ارزش‌ های خود را شناخته و تاثیری که بر روی دیگران اعمال می‌ کند را بهتر درک می‌ کنند.

یکی دیگر از پنج مهارت در زمینه هوش هیجانی مربوط به خود تنظیمی می‌ باشد، این افراد می‌ توانند خلق و خوی خود را مدیریت کرده و تکانه‌ ها و انگیزه‌ های لحظه‌ ای را تحت کنترل در می‌ آورند، از طرفی هوش هیجانی می‌ تواند بر انگیزش افراد، همدلی و مهارت‌ های اجتماعی آنها اثرگذار باشد، این افراد به سادگی شکست را نپذیرفته و سعی دارند حتی با دیگران نیز ارتباط خوبی برقرار کنند.

تقویت هوش هیجانی باعث میشود تا همه افراد نسبت به خود و دیگران درک بهتری داشته و این مسئله می‌ تواند منجر به کاهش اضطراب افراد شود، در پی آن برقراری ارتباط آسان میشود و همدلی با دیگران ممکن خواهد شد، این افراد معمولاً با انواع چالش‌ ها کاملاً عاقلانه و درست برخورد کرده و از نظر زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی نیز در موقعیت بهتری قرار می‌ گیرند.

مطالعه بیشتر  افسردگی سایکوتیک (روان پریشی)

ضعف هوش هیجانی چه علائمی دارد؟

ضعف هوش هیجانی چه علائمی دارد؟
ضعف هوش هیجانی چه علائمی دارد؟

قبل از هر چیز مهم است بدانید که تقویت هوش هیجانی برای افراد فواید و مزایای زیادی در پی دارد، چنین افراد می‌ توانند با آگاهی و شناخت بیشتر نسبت به عواطف و احساسات خود عملکرد بهتری در امورات مختلف داشته و البته با سایرین بهتر ارتباط برقرار می‌ کنند، به مرور زمان این افراد می‌ توانند افکار خود را ساماندهی کرده و انگیزه بیشتری برای سایر فعالیت‌ ها خواهند داشت.

از مهمترین نشانه‌ های هوش هیجانی پایین در افراد بزرگسال باید به ناتوانی در کنترل عواطف اشاره کرد، این افراد در تشخیص احساسات خود و دیگران با مشکل مواجه شده و قطعاً نمی‌ توانند موقعیت مناسب را برای رفتار صحیح تشخیص دهند.

از آنجایی که افراد با وجود هوش هیجانی پایین عملکرد مناسبی در اجتماع ندارند به مرور زمان مهارت‌ های اجتماعی آنها تضعیف شده و مورد سرزنش دیگران قرار می‌ گیرند و نمی‌ توانند رابطه خوبی با سایرین داشته باشند و همدلی بین افراد از بین می‌ رود.

هوش هیجانی بالا در کودکان

اگر تمایل به دانستن نشانه‌ های هوش هیجانی بالا در کودکان دارید با ما همراه باشید تا چند مورد از علائم آن را برایتان بازگو کنیم، معمولاً کودکانی که هوش عاطفی یا هیجانی بالایی دارند احساسات دیگران را به خوبی درک کرده و می‌ توانید این مسئله را حتی در تغییر چهره آنها نیز مشاهده کنید.

این کودکان معمولا کنجکاوی بسیار زیادی داشته و احساسات خود را اعم از خشم، ناراحتی، شادی و هیجان به خوبی بیان می‌ کنند.

کودکان با هوش هیجانی بالا نه تنها در گفتن عواطف خود توانا هستند بلکه از انجام این کار هیچگونه واهمه‌ ای نخواهند داشت، کودکانی که هوش هیجانی بالایی دارند هرگز دچار لکنت زبان نمیشوند و قطعاً شنوندگان خوبی برای افراد خواهند بود به گونه‌ ای که شما می‌ توانید به راحتی آنها را تحت آموزش قرار داده و با وجود مهارت‌ ها و توانایی بسیار زیادی دارند یادگیری شگفت‌ انگیزی خواهند داشت.

مطالعه بیشتر  آنتوموفوبیا چیست؟

بسیاری از متخصصان میزان هوش عاطفی را در افراد به صورت عددی بیان می‌ کنند، زمانی که عدد به دست آمده از هوش عاطفی افراد بین ۹۰ تا ۱۶۲ باشد نشان دهنده ضعف بسیار زیاد در هوش عاطفی افراد خواهد بود.

اما اگر عدد به دست آمده ۱۶۳ تا ۲۳۴ باشد نشان دهنده هوش هیجانی کم و اعداد ۲۳۵ تا ۳۰۶ نشان دهنده هوش عاطفی متوسط است.

تمامی کسانی که با هوش هیجانی زیاد و فوق العاده مواجه هستند اعداد بین ۳۹۷ تا ۳۷۸ برای آنها در نظر گرفته میشود و هوش هیجانی بسیار زیاد اعداد ۳۷۹ تا ۴۵۰ را نشان می‌ دهد.

هر آنچه که باید در مورد هوش هیجانی بدانید

هر آنچه که باید در مورد هوش هیجانی بدانید
هر آنچه که باید در مورد هوش هیجانی بدانید

سوالات مختلفی در مورد هوش هیجانی وجود دارد که با توضیحی تکمیلی در این باره شما را نسبت به این فرایند آشنا کرده و با آگاهی بیشتر می‌ توانید برای تقویت هوش هیجانی اقدام کنید.

بسیاری از متخصصان بر این باورند که هوش هیجانی هیچگونه معایب و مضراتی برای افراد ندارد اما در مواردی مشاهده میشود که افراد با هوش عاطفی بسیار بالا ممکن است با این ترس مواجه شوند که مبادا به احساسات دیگران لطمه‌ ای وارد کنند و این مسئله منجر به تشویش و بازخور منفی در افراد میشود.

حتماً شما هم کسانی را دیده‌ اید که به دلیل مهارت‌ های عاطفی و عقلانی محدودی که دارند با دیگران مدام در حال مشاجره هستند، تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که این افراد روابط عاطفی را با کیفیت پایین‌ تری تجربه می‌ کنند و به نوعی می‌ توان گفت که هوش هیجانی آنها در حد ضعیف است.

با این حال همه افراد با وجود مزایایی که از هوش هیجانی می‌ دانند به دنبال راهکاری برای تقویت این توانایی هستند، قطعاً محیط‌ های آموزشی، خانواده و مدارس مهمترین ارکانی هستند که می‌ توانند به تقویت ‌هوش هیجانی افراد به ویژه کودکان کمک کنند.

مطالعه بیشتر  تکنیک های مدیریت استرس

اگر به دنبال دریافت نتیجه مطلوب از این آموزش هستید می‌ توانید از کودکی اطلاعات لازم را در اختیار کودکان قرار داده تا در بزرگسالی نتایج مناسب آن را شاهد باشید.

دانستن این نکته خالی از لطف نیست که محققان با توجه به تحقیقات وسیعی که انجام داده‌ اند به این نتیجه دست پیدا کرده اند که اگر کودکان هوش هیجانی بالایی داشته باشند قطعاً در روند یادگیری موفقیت‌ های بیشتری کسب کرده و به مرور زمان شاهد عملکرد بهتر آنها در موقعیت‌ های مختلف خواهید بود.

با این حال مهم است که هوش هیجانی افراد از دوران کودکی تقویت شود زیرا اثرگذاری دائمی داشته و به نوعی در وجود و ذهن آنها نهادینه میشود.

شاید تصور کنید که داشتن هوش هیجانی بالا فرایندی ذاتی و ژنتیکی است اما محققان معتقدند که آموزش چنین مهارت‌ هایی کاملاً اکتسابی بوده و مهم است که از دوران کودکی افراد در معرض آموزش قرار بگیرند.

مهم است که مراحل آموزش و تقویت هوش هیجانی به درستی و طبق اصول پیش رود تا نتایجی که انتظار دارید حاصل گردد.

با این حال اگر همه افراد بتوانند با راهکارهای موثر اقدام به تقویت هوش هیجانی یا عاطفی خود کنند قطعاً در فرایندهای مختلف موفق‌ تر خواهند بود زیرا حس مسئولیت پذیری آنها تقویت شده و می‌ توانند با کمک به دیگران حس همدلی را در خود و جامعه تقویت کنند.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند در موقعیت‌ های حساس و حتی پرخطر تصمیم گیری عاقلانه و مناسبی داشته و این مسئله آنها را از افراد عادی تمایز می‌ سازد.

افرادی که با هوش هیجانی بالا مواجه هستند از آنجایی که دائماً با درک عواطف خود و دیگران مواجه هستند ممکن است نسبت به رفتارهای نامناسب خیلی سریع‌ تر ناراحت شده و اغلب دچار سوء تفاهم میشوند، این افراد خیلی زود تحت تاثیر قرار می‌ گیرند و مهم است که در کنار داشتن هوش هیجانی بالا مدیریت رفتار خود را در پیش بگیرند.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر