نقش موسیقی در تسکین اضطراب و استرس

تاثیر موسیقی بر آرامش افراد سال‌ های بسیار زیادی است که محققان بر تاثیر مثبت موسیقی پی برده و این مسئله را به وضوح عنوان نموده‌ اند که موسیقی می‌ تواند بر آرامش افراد موثر باشد. معمولاً موسیقی‌ های آرام تاثیر فوق العاده‌ ای بر آرامش افراد داشته و باعث میشود که ذهن و بدن […]

تاثیر موسیقی بر آرامش افراد

سال‌ های بسیار زیادی است که محققان بر تاثیر مثبت موسیقی پی برده و این مسئله را به وضوح عنوان نموده‌ اند که موسیقی می‌ تواند بر آرامش افراد موثر باشد.

معمولاً موسیقی‌ های آرام تاثیر فوق العاده‌ ای بر آرامش افراد داشته و باعث میشود که ذهن و بدن از هرگونه هیاهو و استرس رها شود.

شاید جالب باشد بدانید که برخی از افراد زمانی را به گوش دادن موسیقی اختصاص داده و در این موقعیت به دلیل آرامش بیشتر ذهن و جسم، عملکرد بهتری در روند فعالیت‌ های خود خواهند داشت.

قطعاً زمانی که افراد موسیقی‌ های مورد علاقه خود را گوش می‌ دهند بر عملکرد فیزیولوژیکی بدن اثر خواهد داشت و سرعت نبض و ضربان قلب تا حد زیادی به حالت ثبات و آرامش رسیده و با کمتر شدن فشار خون و کاهش هورمون‌ های مربوط به استرس افراد وضعیت جسمانی نرمال و آرامی خواهند داشت.

یکی از محبوب‌ ترین تفریحاتی که تمامی افراد در سنین مختلف آن را می‌ پسندند گوش دادن به موسیقی‌ هایی است که در سبک‌ های مختلف در اختیار مخاطبان قرار داده میشود.

برخی از انواع موسیقی‌ ها نشاط آور هستند و دسته دیگر که البته پرطرفدارترین است موسیقی‌ های آرامبخش می‌ باشند که با ملودی بسیار روان و آرام کننده باعث میشود تا هرگونه استرس و تنش از افراد دور شود.

تاثیر موسیقی بر آرامش افراد
تاثیر موسیقی بر آرامش افراد

همین امر بر ثبات شخصیتی آنها تاثیر زیادی داشته و قطعاً در روند زندگی شخصی و اجتماعی عملکرد بهتری خواهند داشت.

مطالعه بیشتر  تاثیر اضطراب بر عملکرد تحصیلی

امروزه بسیاری از افراد به واسطه شغلی که انجام می‌ دهند و یا موقعیت اجتماعی و خانوادگی که دارند ممکن است به دلایل مختلف استرس و تنش را در موقعیت‌ های خاص تجربه کنند.

همین مسائل به مرور زمان منجر به بروز آسیب‌ های روانی و نهایتاً جسمانی میشود که برای افراد محدودیت‌ های زیادی را به همراه خواهد داشت.

اما اگر عموم افراد یاد بگیرند که چگونه می‌ توانند در موقعیت‌ های مختلف با حفظ آرامش استرس را از خود دور کنند کمک می‌ کند تا از هرگونه بیماری‌ های جسمانی و روانی محفوظ مانده و به هیچ عنوان چنین آسیب‌ هایی را حتی در حد خفیف تجربه نخواهند کرد.

یکی از روش‌ های موثر و مورد تایید کارشناسان اعصاب و روان گوش دادن به موسیقی‌ های آرام می‌ باشد.

معمولاً موسیقی‌ هایی که با ملودی آرام ساخته میشوند برای تمامی افراد کاربردی بوده و در موقعیت‌ های مختلف مانند خواب و یا در زمان استراحت و حتی انجام فعالیت‌ های خاص مانند ورزش کردن و یا رانندگی کردن می‌ توانید با گوش دادن به این موسیقی‌ ها آرامش بیشتری را تجربه نمایید.

کنترل اضطراب و استرس با موسیقی

کنترل اضطراب و استرس با موسیقی
کنترل اضطراب و استرس با موسیقی

یکی از روش‌ های درمانی موثر برای حفظ آرامش روانی افراد موسیقی درمانی است که متخصصان سعی دارند با این راهکار نوین و البته کاربردی به افراد کمک کنند تا هرگونه تنش را از خود دور کرده تا مبادا در آینده با آسیب‌ های جسمانی شدیدتر مواجه شوند.

موسیقی تفریح مورد علاقه افراد در سنین مختلف است و معمولاً کسانی که در زمینه ساخت موسیقی و انواع ملودی فعالیت دارند.

مطالعه بیشتر  راه های مقابله با بیماری پارکینسون

سازه‌ های خود را بر پایه عواطف انسانی ساخته و به همین دلیل است که با گوش دادن به انواع موسیقی و ملودی افراد ناخودآگاه از تمامی تنش‌ها و استرس‌ها دور شده و سعی دارند تا خاطره‌ های خوشایند خود را مرور کنند.

این شرایط باعث میشود تا افراد برای دقایقی از تنش‌ های پیش آمده دور مانده و این امر باعث میشود تا بعد از گوش دادن به موسیقی با تمرکز بیشتر و ذهنی آزاد فعالیت‌ های مختلف را به انجام برسانند.

ضمن انجام تحقیقات گسترده در زمینه موسیقی متخصصان به این نتیجه رسیده اند که اگر افراد پیش از خواب موسیقی‌ های آرام را گوش دهند.

قطعاً خواب با کیفیت‌ تری داشته و حتی در کاهش علائم افسردگی نیز موثر خواهد بود.

به همین دلیل است که متخصصان گوش دادن به موسیقی‌ های آرامبخش و معنادار را برای درمان افسردگی مناسب دانسته و معتقدند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند به مرور زمان افراد روحیه بهتری خواهند داشت.

شاید ندانید اما گوش دادن به موسیقی باعث میشود تا فشار خون کاهش پیدا کرده و به حد نرمال می‌ رسد و با کمتر شدن سطح هورمون کورتیزول افراد ضربان قلب پایین‌ تری داشته و به دنبال آن هرگونه استرس و تنش سریعا فروکش می‌ کند.

متخصصان به طور قطعی اعلام می‌ کنند که موسیقی تاثیر زیادی بر کاهش و کنترل اضطراب و استرس داشته و بهتر است که در چنین موقعیت‌ هایی با گوش دادن به آهنگ‌ های پرمخاطب و مورد علاقه خود وضعیت روحی، روانی و جسمانی بهتری را فراهم سازید.

زمان‌ مناسب برای گوش دادن به موسیقی

زمان‌ مناسب برای گوش دادن به موسیقی
زمان‌ مناسب برای گوش دادن به موسیقی

حال که با فواید موسیقی آشنا شده‌ اید و می‌ دانید که برای کنترل اضطراب بسیار موثر و مفید است ممکن است این سوال در ذهنتان به وجود آید که زمان مناسب برای گوش دادن به موسیقی چه موقع است تا بتوان نتیجه مطلوب را از آن کسب نمود‌.

مطالعه بیشتر  مدیریت استرس در محیط تحصیلی

به طور کلی زمان خاصی برای گوش دادن به موسیقی وجود ندارد و هر موقع که احساس می‌ کنید نیازی به تمرکز ندارید و نمی‌ خواهید که فعالیت‌ های فکری را انجام دهید می‌ توانید به موسیقی مورد علاقه خود گوش داده و تاثیر آن را مستقیماً بر آرامش خود مشاهده نمایید.

اغلب افراد سعی دارند تا در مدت زمان رفت و آمد با انواع وسیله‌ های نقلیه موسیقی مد نظر خود را گوش داده تا از این زمان بتوانند بهترین استفاده را داشته باشند البته برای گوش دادن به موسیقی موقعیت‌ هایی مانند آشپزی کردن و حتی بعد از بیدار شدن از خواب گزینه مناسبی خواهد بود.

البته هنگام غذا خوردن و یا تمیز کردن محیط خانه می‌ توانید از موسیقی‌ های مختلف استفاده کرده و تاثیرات شگفت انگیز آن را بر آرامش خود و از بین رفتن استرس مشاهده نمایید.

با این حال فرقی نمی‌ کند که شما موسیقی را در چه موقعیتی و یا چه زمانی از شبانه روز گوش دهید.

در هر حال زمانی که احساس می‌ کنید استرس بر شما غالب شده و نمی‌ توانید بر فعالیت‌ های مختلف تمرکز کنید می‌ توانید زمانی را به گوش دادن موسیقی اختصاص داده و با استراحت بیشتر آرامش از دست رفته خود را بازگردانید.

این شرایط باعث میشود تا هرگز آسیب‌ های ناشی از اضطراب و استرس را متحمل نشده و قطعاً با آرامش بیشتری می‌ توانید مابقی روز خود را سپری کنید.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر