راه های مقابله با بیماری پارکینسون

پارکینسون چیست؟ پارکینسون یکی از بیماری‌ هایی است که معمولاً افراد در سنین بالا آن را تجربه می‌ کنند، البته این عارضه برای تمامی افراد اتفاق نمی‌ افتد و معدود کسانی هستند که به این بیماری مبتلا شده و ممکن است دردسرها و عوارض جانبی آن را متحمل شوند. با بیان ساده می‌ توان گفت […]

پارکینسون چیست؟

پارکینسون یکی از بیماری‌ هایی است که معمولاً افراد در سنین بالا آن را تجربه می‌ کنند، البته این عارضه برای تمامی افراد اتفاق نمی‌ افتد و معدود کسانی هستند که به این بیماری مبتلا شده و ممکن است دردسرها و عوارض جانبی آن را متحمل شوند.

با بیان ساده می‌ توان گفت که بیماری پارکینسون یک نوع اختلال مغزی می‌ باشد که منجر به لرزش در اندام‌ های مختلف بدن شده و این افراد به مرور زمان مشکلاتی را در راه رفتن تجربه می‌ کنند.

البته با بروز این بیماری مشکلات دیگر مانند ناهماهنگی بخش‌ های مختلف بدن و برهم خوردن تعادل نیز رخ خواهد داد.

نکته مهم در مورد بیماری پارکینسون این است که این عارضه به مرور زمان شدت پیدا می‌ کند و می‌ تواند آسیب‌ ها، اختلالات و محدودیت‌ های زیادی را برای افراد به همراه آورد.

در مواردی مشاهده میشود که شدت گرفتن بیماری پارکینسون با مشکلات خاص و حالاتی مانند افسردگی و یا اختلال در حافظه همراه است.

البته سایر مشکلات مانند خستگی زیاد و هرگونه تغییرات ذهنی و رفتاری نیز ممکن است به واسطه بروز این بیماری برای افراد به وجود آید.

امروزه راه‌ های بسیار موثر و کاربردی وجود دارد که متخصصان می‌ توانند از بروز پارکینسون پیشگیری کرده و حتی با وجود این عارضه روش‌ های کنترل بیماری را به عموم افراد ارائه می‌ دهند، با این شرایط روند گسترش بیماری محدودتر شده و افراد عوارض کمتری را متحمل خواهند شد.

علائم و نشانه‌ های شایع بیماری پارکینسون

علائم و نشانه‌ های شایع بیماری پارکینسون
علائم و نشانه‌ های شایع بیماری پارکینسون

تمامی آسیب‌ ها و بیماری‌ ها معمولاً نشانه‌ هایی دارند که اگر نسبت به آنها شناخت داشته باشید در مراحل اولیه می‌ توانید به خود و عزیزانتان کمک کرده و روند بیماری نیز تحت کنترل در می‌ آید.

مطالعه بیشتر  نقش موسیقی در تسکین اضطراب و استرس

از مهمترین نشانه‌ های بیماری پارکینسون باید به لرزشی اشاره کرد که معمولاً در دست‌ ها، بازوها، پاها و حتی سر یا فک اتفاق می‌ افتد، گاهاً این افراد سفتی بدن و انقباض زیاد را تجربه کرده و روند حرکت افراد را با اختلال و کندی مواجه می‌ کند.

معمولاً این افراد به دلیل عدم تعادل ممکن است زمین خورده و سایر آسیب‌ ها را نیز تجربه نمایند، پزشکان متخصص بر این باورند که حالاتی مانند افسردگی، تغییرات خلق و خو، اختلال و مشکل در بلع و حتی مشکل در جویدن خوراکی‌ ها از جمله نشانه‌ های پارکینسون به شمار می‌ آید.

ناگفته نماند که افراد مبتلا به این بیماری ممکن است مشکلات ادراری را تجربه کرده و گاهاً آسیب‌ های پوستی، اختلال خواب، یبوست و حتی مشکل در صحبت کردن نیز برای آنها به وجود می‌ آید.

تمامی علائمی که از نشانه‌ های اصلی پارکینسون هستند در مراحل ابتدایی بسیار خفیف بوده و حتی ممکن است افراد متوجه آنها نشوند، اما رفته رفته تمامی این نشانه‌ ها شدت پیدا کرده و این بیماری در بدن گسترش پیدا می‌ کند.

آسیب‌ های ناشی از بیماری پارکینسون در مراحلی انقدر شدید میشود که حتی افراد هنگام نشستن و برخاستن نیز محدودیت‌ ها و آسیب‌ های زیادی را تجربه می‌ کند.

این افراد نیاز به مراقبت بیشتر داشته و حتماً باید یک همراه در کنار آنها باشد در غیر این صورت نمی‌ توانند حتی فعالیت‌ های شخصی را انجام داده و نیاز خود را برطرف سازند.

راهکارهای موثر جهت پیشگیری از بروز پارکینسون

راهکارهای موثر جهت پیشگیری از بروز پارکینسون
راهکارهای موثر جهت پیشگیری از بروز پارکینسون

پیشرفت علم باعث شده تا تمامی پزشکان بتوانند راهکارهای موثر جهت پیشگیری از سایر بیماری‌ ها را به افراد آموزش داده تا بتوانند دوره میانسالی را با سلامت بالاتر و محدودیت کمتر سپری کنند.

مطالعه بیشتر  نکاتی برای مدیریت تغییر و تنظیمات در زندگی

اختلالات و بیماری‌ های خاص مانند پارکینسون از جمله آسیب هایی هستند که ممکن است روند درمان آنها بسیار کند پیش شود و البته سرعت انتشار بیماری بسیار تندتر از فرایند درمان خواهد بود.

اما با روش‌ های بسیار کاربردی می‌ توانید از بروز این بیماری جلوگیری کرده و از سلامت خود بهتر محافظت نمایید.

متخصصان توصیه دارند که اگر افراد در سنین جوانی رژیم غذایی کاملاً غنی و ارگانیک داشته باشند در بزرگسالی و یا در میانسالی هرگز بیماری‌ هایی مانند پارکینسون را تجربه نخواهند کرد.

البته ویتامین‌ ها نقش بسیار مهمی در ابتلا به این بیماری‌ ها داشته و کمبود ویتامین در بدن عواقب و خطرات زیادی را از خود به جای می‌ گذارد.

با این حال مصرف ویتامین ب از طریق میوه‌ ها و انواع سبزیجات کمک می‌ کند تا همواره تندرستی افراد حفظ شده و هرگز بیماری‌ های خطرناک مانند پارکینسون اتفاق نخواهد افتاد.

لازم به ذکر است که مصرف انواع ویتامین‌ های خاص مانند د۳ کمک می‌ کند تا عضلات تقویت شده و به مرور زمان ضعف‌ ها و اختلالات به وجود نمی‌ آید و شرایط برای بروز پارکینسون فراهم نخواهد شد.

مصرف برخی از انواع نوشیدنی‌ ها مانند چای سبز در کنار انجام فعالیت‌ های ورزشی کاملاً اصولی و دوری از استرس و تنش‌ های روزانه کمک می‌ کند تا افراد در سنین بالا و میانسالی بیماری‌ های کمتری را تجربه کنند.

قطعاً بروز بیماری پارکینسون برای تمامی افراد نگران کننده است زیرا می‌ دانند که روند درمان این بیماری بسیار طولانی است و حتی ممکن است نتیجه مناسب برای آنها حاصل نشود.

مطالعه بیشتر  متخصص اعصاب و روان کیست؟

پس به دنبال راهکارهای موثر جهت پیشگیری از بروز پارکینسون هستند تا بتوانند خیلی بهتر و دقیق‌ تر از سلامت خود محافظت نمایند.

روش‌ های موثر بر درمان پارکینسون

روش‌ های موثر بر درمان پارکینسون
روش‌ های موثر بر درمان پارکینسون

زمانی که متخصصان بروز پارکینسون را تشخیص می‌ دهند با راهکارهای موثر سعی در کنترل و درمان بیماری دارند و افراد موظفند که تحت نظر متخصصان تمامی شیوه‌ های درمانی را با جزئیات کامل انجام داده تا مبادا این بیماری در بدن آنها گسترش پیدا کند.

قطعاً پزشکان دارو درمانی را روشی موثر بر درمان پارکینسون دانسته و معتقدند که برخی از انواع داروها با افزایش سطح دوپامین می‌ تواند عملکرد مغز را افزایش دهد و اختلالات محدودتری را به واسطه پارکینسون تجربه خواهند کرد.

اما اگر پزشک تشخیص دهد که دارو درمانی تنها روشی موثر برای کنترل و بهبود پارکینسون نیست سعی دارند تا از فرایندهای موثر جهت تحریک عمقی مغز استفاده کنند.

در این روش پزشک از طریق جراحی و یا با استفاده از الکترود‌های تحریک کننده سعی دارند تا عملکرد مغز را به درستی هدایت کرده و علائم و نشانه‌ های حرکتی پارکینسون مانند لرزش دست‌ ها و سفت شدن بدن را تا حد زیادی کنترل خواهند کرد.

در کنار روش‌ های ذکر شده فرایندهای کاربردی مانند فیزیوتراپی و کاردرمانی نیز روشی موثر برای بیماران پارکینسونی خواهد بود.

از طرف دیگر گفتار درمانی و هرگونه ‌فعالیت های درمانی موثر جهت برطرف کردن اختلالات راه رفتن کمک می‌ کند تا افراد عوارض کمتری را تجربه کرده و متخصصان می‌ توانند کندی و سفت شدن بخش‌ های مختلف بدن را تحت کنترل درآورند.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر