راه های تسکین درد میگرن

میگرن چیست؟ یکی از آسیب‌ های جسمانی شایع که ممکن است همه ما آن را تجربه کرده باشیم سردردهایی است که گاهاً با شدت کم یا زیاد بنا به دلایل مختلف اتفاق می‌ افتد. اما نوعی سردرد عصبی وجود دارد که شدت آن بسیار زیاد است و به طور معمول می‌ تواند افراد را از […]

میگرن چیست؟

یکی از آسیب‌ های جسمانی شایع که ممکن است همه ما آن را تجربه کرده باشیم سردردهایی است که گاهاً با شدت کم یا زیاد بنا به دلایل مختلف اتفاق می‌ افتد.

اما نوعی سردرد عصبی وجود دارد که شدت آن بسیار زیاد است و به طور معمول می‌ تواند افراد را از انجام فعالیت‌ های روزمره باز دارد.

این نوع سردردها را میگرن می‌ نامند و با علائم و حالاتی مانند تهوع و حساسیت به نور اتفاق افتاده و معمولاً افراد ضمن درگیری با میگرن نسبت به صداها و بوی تند حساسیت بسیار زیادی از خود نشان می‌ دهند.

گاهی پیش می‌ آید که به واسط بروز میگرن افراد بی‌ حسی صورت و یا دست‌ ها و پاها را تجربه کرده و به طور معمول اختلالات بینایی نیز ممکن است رخ دهد.

نکته قابل توجه درباره میگرن این است که چنین عارضه‌ ای به صورت ناگهانی اتفاق می‌ افتد و از همان لحظات اول شدت بسیار زیادی خواهد داشت.

معمولاً متخصصان علت بروز حملات میگرنی را تغییر میزان هورمون‌ ها دانسته و معتقدند که این افراد زمانی که در معرض آلودگی هوا و یا دود قرار می‌ گیرند ممکن است چنین عارضه‌ ای را با شدت زیاد تجربه کنند.

افراد مبتلا به میگرن سردردهای پیوسته را معمولاً در فواصل زمانی طولانی تجربه می‌ کنند و گاهاً ممکن است حتی تا ۷۲ ساعت فرد با چنین عارضه‌ ای درگیر باشد.

میگرن نوعی سردرد است که پس از بروز آن عملاً افراد نمی‌ توانند فعالیت‌ های عادی خود را انجام داده و حتی ممکن است کار کردن و حتی خروج از منزل برای آنها غیر ممکن باشد.

مطالعه بیشتر  اختلال همراه با استفاده از رایانه و تلفن همراه

افراد مبتلا به میگرن زمانی که با این نوع سردردها مواجه میشوند ممکن است حتی اختلالات خواب را تجربه کرده و این امر باعث میشود که آنها حتی در زمان استراحت هم شرایط مطلوبی نداشته باشند.

اگر متخصصان و پزشکان پس از معاینات و بررسی‌ های دقیق تشخیص دهند که فرد با میگرن مواجه است.

میگرن چیست؟
میگرن چیست؟

راهکارهایی را به آنها آموزش می‌ دهند که از بروز سردرد جلوگیری کرده و حتی زمانی که این اتفاق رخ می‌ دهد می‌ توانند از شدت گرفتن آن جلوگیری کنند تا دوره آن را سپری نمایند.

دردی که به واسطه میگرن اتفاق می‌ افتد معمولاً در یک سمت سر خواهد بود، با این حال لازم به ذکر است که دردهای میگرنی آنقدر شدید و پیوسته است که عملاً افراد نمی‌ توانند هیچ کاری جز استراحت انجام دهند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که سردردهای میگرنی به صورت نبض‌ دار اتفاق می افتد و اغلب گرفتگی را در ناحیه گردن احساس می‌ کنید.

باید بدانید که سردردهای میگرنی منجر به ایجاد اختلال در حواس شده و این افراد مشکلاتی را در تمرکز تجربه می‌ کنند و البته گاهاً سرگیجه‌ های بسیار شدید باعث میشود تا افراد حتی نتوانند فعالیت‌ های شخصی خود را انجام دهند.

البته حساسیت بسیار زیاد نسبت به نور و صدا از مشخصه‌ های اصلی سردردهای میگرنی است که باید در محیطی به دور از صدا، آلودگی و حتی نور زمانی را سپری کنید تا علائم سردرد رو به بهبود رود.

راهکاری جهت کنترل و تسکین میگرن

راهکاری جهت کنترل و تسکین میگرن
راهکاری جهت کنترل و تسکین میگرن

یکی از اختلالات و آسیب‌ های شایع که ممکن است افراد در سنین مختلف آن را تجربه کنند سردردهای میگرنی است که آسیب‌ ها و محدودیت‌ های زیادی را برای افراد به همراه خواهد آورد.

مطالعه بیشتر  متخصص اعصاب و روان کیست؟

اما متخصصان راهکارهای موثر را پیش روی بیماران قرار داده تا بتوانند با چند فرایند ساده این دردها را تسکین داده و از بروز آنها جلوگیری نمایند.

طبق نظر بسیاری از پزشکان متخصص هنوز هم درمان قطعی برای میگرن پیدا نشده اما می‌ توانید با استفاده از انواع مسکن‌ های کاربردی مانند استامینوفن شدت درد را کاهش داده و طی کردن این سردردها برای افراد آسان‌ تر خواهد شد.

نکته بسیار خوبی که همواره باید به یاد داشته باشید این است که افراد مبتلا به میگرن نباید از انواع غذاها و خوراکی‌ های محرک استفاده کنند.

به عنوان مثال مصرف انواع ادویه‌ های تند با عطر و بوی بسیار زیاد برای این افراد چندان مناسب نبوده و بهتر است که از رژیم غذایی خود محافظت کرده تا انواع غذاهای مضر را مصرف نکنید.

بسیاری از متخصصان و پزشکان بر این باورند که اگر افراد به صورت مرتب انواع فعالیت‌ های خاص مانند یوگا یا مدیتیشن را انجام دهند و برای استراحت از اتاق کاملاً تاریک و آرام استفاده کنند هرگز مشکلاتی مانند میگرن را تجربه نکرده و با این سردردهای ناراحت کننده مواجه نخواهند شد.

اگر همه افراد بتوانند برنامه‌ ها و فعالیت‌ های روزانه خود را با نظم خاصی انجام دهند هرگز با تشویش و اضطراب مواجه نشده و این نگرانی‌ ها نهایتاً به سردردهای شدید ختم نخواهد شد.

افراد مبتلا به میگرن نسبت به استرس و یا هرگونه تنش حساس‌ تر از سایرین هستند و ممکن است حتی با کوچک‌ ترین میزان استرس با سردردهای بسیار شدید مواجه شوند.

مطالعه بیشتر  تکنیک های مدیریت خشم و عصبانیت

پس مهم است که این افراد با مدیریت استرس و دوری از هرگونه تنش و فعالیت‌ های محرک از بروز چنین دردهایی جلوگیری نمایند.

آیا میگرن درمان قطعی دارد؟

آیا میگرن درمان قطعی دارد؟
آیا میگرن درمان قطعی دارد؟

محدودیت‌ هایی که افراد مبتلا به میگرن به واسطه سردردهای شدید تجربه می‌ کنند باعث شده تا آنها به دنبال روش‌ های درمانی قطعی برای بهبود این عارضه باشند.

تحقیقات نشان می‌ دهد که تا به امروز هنوز هم درمان قطعی برای میگرن پیدا نشده اما روش‌ های بسیار موثری باعث میشود تا افراد بتوانند این عارضه را کنترل کرده و از سردردهای میگرنی پیشگیری خواهند کرد.

امروزه درمان‌ های دارویی و مصرف انواع مسکن بر کنترل این نوع دردها موثر بوده و پزشکان می‌ توانند با شیوه‌ های خاص مانند تزریق بوتاکس از این دردها پیشگیری نمایند.

پزشکان بر این باورند که افراد بالای ۱۸ سال می‌ توانند با تزریق بوتاکس به بخش خاصی از سیستم عصبی مرکزی از تحریک گیرنده‌ های درد در ناحیه سر پیشگیری کرده و این افراد دردهای میگرنی را هرگز تجربه نخواهند کرد.

اما مهم است که در فواصل زمانی مناسب جهت تزریق مجدد به پزشک مراجعه کرده تا اثرگذاری مطلوب آن را تجربه کنید.

پزشکان استفاده از طب سوزنی را برای درمان میگرن مناسب دانسته و معتقدند که متخصصان می‌ توانند با این فرایند از میزان و شدت دردهای میگرنی بکاهند.

ناگفته نماند که در کنار درمان دارویی تغییر سبک زندگی و داشتن آرامش بیشتر کمک می‌ کند تا این دردها بهبود پیدا کرده و حتی اگر پیش آید بسیار خفیف و جزئی خواهد بود.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر