تکنیک های مدیریت خشم و عصبانیت

راهکارهای مناسب جهت کنترل خشم به طور طبیعی همه انسان‌ ها احساسات مثبت و منفی دارند که در موقعیت‌ های مختلف بروز پیدا می‌ کند، خشم یکی از احساساتی است که در موقعیت‌ های خاص به ویژه در زمان ناراحتی برای افراد اتفاق می‌ افتد و اغلب افراد توانایی کنترل خشم را خواهند داشت. اما […]

راهکارهای مناسب جهت کنترل خشم

به طور طبیعی همه انسان‌ ها احساسات مثبت و منفی دارند که در موقعیت‌ های مختلف بروز پیدا می‌ کند، خشم یکی از احساساتی است که در موقعیت‌ های خاص به ویژه در زمان ناراحتی برای افراد اتفاق می‌ افتد و اغلب افراد توانایی کنترل خشم را خواهند داشت.

اما عدم کنترل خشم علاوه بر آسیب‌ هایی که برای افراد به همراه دارد ممکن است برای اطرافیان نیز آزاردهنده باشد.

با این حال متخصصان و مشاوران فعال در این زمینه با راهکارهای موثر سعی دارند که به افراد آموزش دهند که چطور خشم خود را کنترل کرده تا مبادا سایر آسیب‌ های جسمانی و روانی را متحمل شوند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که انواع خشم به سه دسته تقسیم میشود، دسته اول خشم منفعل، دسته دوم خشم آشکار و نوع سه خشم قاطعانه می‌ باشد.

کسانی که عصبانیت و خشم را به صورت منفعل تجربه می‌ کنند افرادی هستند که در هنگام ناراحتی و عصبانیت زیاد به هیچ عنوان پرخاشگری نداشته و معمولاً شدت عصبانیت و خشم را می‌ توانید تنها در چهره و حالات آنها مشاهده کنید.

این افراد بعد از تجربه خشم تمامی کارهای خود را تعطیل کرده و به نوعی تمرکز و انرژی کافی برای ادامه فعالیت‌ ها نخواهند داشت و البته صحبتی از عصبانیت و خشم درونی خود نخواهند کرد.

با این حال این افراد برای کنترل خشم خود نیاز به فعالیت‌ های درمانی نخواهند داشت و هیچ نوع آسیبی به اطرافیان وارد نمی‌ کنند بلکه تنها می‌ توانند با صحبت درمانی و دریافت راهکارهای موثر از مشاورین به خود کمک کنند تا مبادا از درون آسیب ببینند.

مطالعه بیشتر  روان درمانی چیست ؟

نوع دیگری از خشم را آشکار می‌ نامند این افراد هم از نظر فیزیکی و هم از نظر کلامی پرخاشگر میشوند و علاوه بر خود به دیگران نیز آسیب وارد می‌ کنند، متخصصان به این افراد توصیه دارند که برای کنترل خشم فعالیت‌ های درمانی و مشاوره را انجام داده تا مبادا این مسئله برای آنها دردسرآفرین شود.

نوع دیگری از خشم را خشم قاطعانه می‌ نامند، معمولا این افراد در زمان عصبانیت و ناراحتی کاملاً به خود مسلط بوده و با کنترل خشم می‌ توانند رفتارهای مناسب و بجایی را از خود نشان دهند، قطعاً این افراد نیازی به درمان جهت کنترل خشم نداشته و در برقراری ارتباط با سایر افراد در چنین موقعیتی کاملاً منطقی و درست برخورد می‌ کنند.

با این حال اگر هنگام عصبانیت کمی به خود مسلط باشید و به افکار مثبتتان تکیه کنید می‌ توانید از خشم درونی خود دوری کرده و قطعاً عواقب، عوارض و آسیب‌ های پس از آن را تجربه نخواهید کرد.

چند راهکار بسیار کاربردی و البته آسان وجود دارد که بر کنترل خشم تاثیر مثبت و موثری خواهد داشت، اگر شما در طی روز بتوانید از ورزش‌ های سبک استفاده کنید و روش صحیح تنفس را یاد بگیرید قطعاً بر کنترل عواطف شما موثر بوده و هرگز برای مسائل کوچک و پیش پا افتاده خشمگین نخواهید شد.

متخصصان بر این باورند که برای کنترل خشم انجام فعالیت‌ های آرامبخش و مورد علاقه افراد روند بسیار موثر و کاربردی است.

بهتر است که روزانه در محیط‌ های دلخواه و آرامبخش ساعاتی را قدم زده و به افکار مثبت خود تکیه کنید زیرا مثبت نگری باعث میشود تا علاوه بر تقویت روحیه و سلامت جسمانی در برابر سایر حالات نامساعد بدن واکنش بهتری داشته و در صورت خشمگین شدن با صبوری بیشتر می‌ توانید خود را کنترل کرده و به شرایط مطلوب و آرام برسانید.

مطالعه بیشتر  متخصص اعصاب و روان کیست؟

عوامل موثر بر تشدید خشم و عصبانیت افراد

عوامل موثر بر تشدید خشم و عصبانیت افراد
عوامل موثر بر تشدید خشم و عصبانیت افراد

خشم یکی از حالت طبیعی است که تمامی افراد در سنین مختلف و موقعیت‌ های گوناگون تجربه می‌ کنند، اما عوامل مختلفی می‌ تواند منجر به تشدید خشم شده و افراد در موقعیت‌ های مختلف علاوه بر عصبانیت زیاد آسیب‌ های روانی و فشارهای روحی و جسمی زیادی را تحمل خواهند کرد.

برخی از آسیب‌ های جسمانی مانند بیماری‌ های مزمن از جمله عواملی است که می‌ تواند بر عدم کنترل خشم و سایر عواطف افراد اثرگذار باشد، البته داشتن وسواس‌ های شدید و حتی کمبود اعتماد به نفس می‌ تواند باعث شود تا فرد در موقعیت‌ های زیادی خشمگین شده و در موارد زیادی نمی‌ توانند احساسات خود را کنترل کنند.

با این حال متخصصان بر این باورند که برخی از انواع دردهای مزمن و بیماری‌ های روانی مانند افسردگی و حتی کمبود شدید اعتماد به نفس بر عدم کنترل خشم موثر خواهد بود، حتی این افراد در موقعیت‌ های کاملاً عادی ممکن است با خشم بسیار زیاد مواجه شده و نمی‌ توانند با سایر افراد به درستی ارتباط برقرار کنند.

بسیاری از افراد مهارت کافی برای کنترل خشم را ندارند و حتی ممکن است در برابر مسائل بسیار کوچک آنقدر خشمگین شوند که علاوه بر آسیب به خود برای اطرافیان نیز ایجاد ناراحتی خواهند کرد.

تاثیر بیماری‌های روانی بر بروز خشم

تاثیر بیماری‌های روانی بر بروز خشم
تاثیر بیماری‌های روانی بر بروز خشم

امروز زندگی بشر تغییرات بسیار محسوسی نسبت به گذشته داشته و عوامل ایجاد کننده استرس، اضطراب و تنش بی‌ شمار هستند.

تمامی کسانی که همه روزه مشغله فکری بسیار زیادی دارند ممکن است بر اثر خستگی‌ های فکری و ذهنی نتوانند در برابر مسائل طبیعی و پیش پا افتاده خشم خود را کنترل کنند، این افراد در موقعیت‌ های مختلف بر اثر عصبانیت و خشم زیاد آسیب‌ هایی به خود وارد کرده که ممکن است منجر به ناراحتی اطرافیان هم شود.

مطالعه بیشتر  مدیریت استرس در محیط تحصیلی

با این حال اگر افراد از بیماری‌ های روانی و ذهنی رنج می‌ برند و یا مشکلات و آسیب‌ های جسمانی را تجربه کرده‌ اند ممکن است در برابر برخی از عوامل طاقت محدودتری داشته و خیلی سریع خشمگین خواهند شد.

بروز آسیب‌ های جسمانی و مصرف انواع دارو و محدودیت‌ هایی که در زندگی فرد اتفاق می‌ افتد باعث میشود تا در برابر بسیاری از مسائل صبوری کافی را نداشته و خیلی سریع عصبانی خواهند شد.

زمانی که افراد خشمگین میشوند و مهارت کنترل عواطف و احساسات خود را ندارند با خطر آریتمی قلبی مواجه شده و به مرور زمان این عصبانیت‌ ها به آسیب‌ های کبدی تبدیل خواهد شد.

ادامه داشتن این شرایط باعث میشود تا دردها و اسپاسم‌ های عضلانی رخ داده و افراد سیستم گوارشی سالمی نخواهند داشت.

با این حال توجه داشته باشید که تمامی این بیماری‌ ها چه جسمانی و چه روانی می‌ تواند بر عدم کنترل خشم افراد موثر باشد، هر چند که عصبانیت و عدم کنترل خشم درونی خود عامل جدی برای بیماری‌ های جسمانی خواهد بود.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر