تکنیک های افزایش عزت نفس

تکنیک افزایش عزت نفس در بزرگسالان مسئله بسیار مهمی که امروزه همه افراد به ویژه متخصصان به آن اهمیت ویژه می‌ دهند حفظ عزت نفس در افراد است که از سنین کودکی تا میانسالی همواره باید برای تقویت آن اقدامات لازم انجام پذیرد. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است و محققان معتقدند که […]

تکنیک افزایش عزت نفس در بزرگسالان

مسئله بسیار مهمی که امروزه همه افراد به ویژه متخصصان به آن اهمیت ویژه می‌ دهند حفظ عزت نفس در افراد است که از سنین کودکی تا میانسالی همواره باید برای تقویت آن اقدامات لازم انجام پذیرد.

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است و محققان معتقدند که عزت نفس به نوعی اسکلت روانی افراد شناخته میشود و هرگونه اختلال در عملکرد آن می‌ تواند به طور کلی فرد را تحت تاثیر قرار داده و نه تنها از نظر روانی بلکه از همه جهات می‌ تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

تمامی کسانی که با عزت نفس بالا مواجه هستند از سلامت فکری و روانی کامل برخوردار بوده و قطعاً این مسئله بر افکار و رفتار آنها نیز اثرات مثبت دارد، با این حال متخصصان معتقدند که نباید تاثیر عزت نفس را بر سلامت روانی افراد نادیده گرفت و به همه افراد راهکارهای آسان اما موثر بر تقویت عزت نفس را آموزش داده تا بتوانند با این کار جامعه‌ ای سالم و کارآمد را تربیت کنند.

آگاهی بیشتر افراد در مورد سلامت روانی باعث شده تا به دنبال تکنیک‌ های موثر برای افزایش عزت نفس باشند، البته با این کار شخصیت افراد بهتر شکل گرفته و قطعاً در جامعه و زندگی فردی شخصیتی موثر و موفق خواهند داشت.

مهمترین تکنیکی که به افزایش عزت نفس افراد کمک می‌ کند کسب یک مهارت مشخص است، مهم است که افراد یک مهارت تخصصی را مطابق با روحیه و شخصیت خود انتخاب کرده و به درستی مراحل آموزش را تا انتها سپری کنند.

کسب یک مهارت کاربردی باعث میشود تا افراد حس مفید بودن داشته و این مسئله به مرور زمان سبب تقویت عزت نفس آنها خواهد شد.

مطالعه بیشتر  افسردگی سایکوتیک (روان پریشی)

متخصصان معتقدند که اگر افراد از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی شرایط مساعدی داشته باشند قطعا عزت نفس آنها نیز افزایش پیدا می‌ کند، پس مهم است که افراد حتماً به سلامت جسمانی خود اهمیت داده و با انجام ورزش‌ های مداوم می‌ توانند به این موفقیت دست پیدا کنند.

به خاطر داشته باشید که حضور در جمع و انجام فعالیت‌ های داوطلبانه باعث بهتر شدن رابطه فرد با دیگران شده و این همدلی به مرور زمان سبب تقویت عزت نفس افراد خواهد شد.

حتماً شما هم شنیده‌ اید که اگر افراد علاوه بر سلامتی به ظاهر زیبا و آراستگی خود اهمیت دهند قطعاً از دید دیگران مورد تحسین قرار گرفته و این مسئله بر عزت نفس آنها موثر است، این مسئله کاملاً درست است و مهم است که افراد حتی از سنین پایین به آراستگی خود اهمیت داده و به مرور زمان شاهد افزایش عزت نفس خواهند بود.

متخصصان بر این باورند که افراد فعال می‌ توانند بر افزایش عزت نفس خود اثرگذار باشند به نوعی بهتر است که تمامی تجربه‌ های جدید خود را با دقت مرور کرده و اگر دستاورد جدیدی داشته‌ اند حتماً آنها را یادداشت کنند زیرا با یادآوری این کار قطعاً خود را فردی موفق دانسته و این مسئله بر افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس شخص موثر است.

اگر همه افراد با جملات مثبت و با محبت نسبت به خود برخورد کنند و در هر جمعی ابتدا به خود احترام بگذارند قطعاً باعث افزایش عزت نفس آنها شده و این مسئله دیگران را هم تحت تاثیر قرار می‌ دهد، مهم است که همه افکار منفی و غلط را از خود دور کرده و انقدر این روند را ادامه دهید تا به مرور زمان توانایی مثبت‌ اندیشی داشته باشید.

اگر مسائل نامناسب و ناخوشایندی اتفاق می‌ افتد بهتر است که تنها یک بار به مسائل پیش آمده فکر کرده و برای حل آنها اقدام کنید تفکر دائمی به افکار نامناسب، اتفاقات منفی و حتی محدودیت‌ ها باعث میشود تا ذهن در یک چهارچوب قرار گرفته و قطعاً شرایط برای بلندپردازی، موفقیت و کسب عزت نفس بالاتر فراهم نخواهد شد.

مطالعه بیشتر  ترس ذهنی چیست؟

آیا افزایش عزت نفس می تواند راهکاری برای کاهش استرس باشد؟

آیا افزایش عزت نفس می تواند راهکاری برای کاهش استرس باشد؟
آیا افزایش عزت نفس می تواند راهکاری برای کاهش استرس باشد؟

کاهش عزت نفس در افراد معمولاً ریشه در دوران کودکی آنها دارد  ممکن است انتقادهای دائمی والدین و حتی آزار جنسی و عاطفی باعث کاهش عزت نفس افراد در سنین بزرگسالی شود.

از طرفی دیگر تحقیر شدن کودکان و مسخره کردن آنها توسط همسالان و داشتن انتظارات غیر واقعی باعث کاهش عزت نفس آنها در بزرگسالی شده و قطعاً در برقراری روابط با دیگران و حضور در جامعه افرادی ناموفق خواهند بود.

تحقیقات وسیع در این زمینه انجام شد و محققان معتقدند که کاهش عزت نفس در افراد با اضطراب و استرس در آنها ارتباط مستقیم دارد، به خاطر داشته باشید که با تقویت عزت نفس می‌ توانید بر اضطراب و استرس پیش آمده غلبه کرده و به مرور زمان با از بین رفتن استرس حال و اوضاع بهتری را تجربه خواهید کرد.

متخصصان معتقدند که برای افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس می‌ توانید از اقدامات کوچک اما موثر شروع کنید، نیازی نیست که با این شرایط حتماً دست به فعالیت‌ های بزرگ یا خارق‌ العاده بزنید مهم است که به صدای درونی خود گوش داده و با خود مهربان باشید، بهتر است که از سرزنش کردن خود دست برداشته و از حضور در جمع، صحبت کردن در بین اطرافیان و انجام فعالیت‌ های مورد علاقه هیچگونه هراسی نداشته باشید.

به مرور زمان در چنین شرایطی متوجه کنترل استرس خواهید شد و با افزایش عزت نفس قطعاً روحیه بهتری را تجربه می‌ کنید و به مرور زمان این موفقیت‌ ها و پیروزی‌ های کسب شده بر شرایط جسمانی و روحی افراد اثرگذاری مثبت داشته و باعث تقویت چشمگیر عزت نفس آنها خواهد شد.

آیا اختلال در هویت مرزی دلیل بر نبودن عزت نفس است؟

بسیاری از افراد بر این باورند که اختلال در هویت مرزی به دلیل عدم عزت نفس است، اما قبل از هر چیز مهم است بدانید افرادی که با اختلالات و هویت مرزی مواجه هستند معمولاً رفتارها و عواطف ناپایداری داشته و به نوعی شخصیت آنها را روان پریش معرفی می‌ کنند.

مطالعه بیشتر  همه چیز درباره مدیتیشن

افرادی که با هویت مرزی مواجه هستند به مرور زمان شخصیتی غیر قابل پیش‌ بینی داشته و بدون هیچ دلیل منطقی دچار خشم و عصبانیت میشوند، این افراد از آسیب رساندن به خود هیچ گونه هراسی نداشته و لحظات زیادی را با احساس پوچی و بی‌ ارزشی سپری می‌ کنند، این افراد ترس از تنهایی دارند و نمی‌ توانند حتی در جمع رفتاری نرمال یا حس خوبی داشته باشند.

اما اگر بخواهیم در ارتباط با اختلال هویت مرزی و کاهش عزت نفس صحبت کنیم باید بدانید که این دو مسئله با یکدیگر ارتباط کاملاً مستقیم دارند، تمامی کسانی که با اختلال هویت مرزی مواجه هستند به مرور زمان عزت نفس خود را از دست داده و از آنجایی که شخصیت خود را به هیچ عنوان دوست ندارند از نظر دیگران هم قابل پذیرش نبود و هر لحظه گوشه‌ گیر و تنها تر میشوند با آنکه ممکن است از درون افکار منفی به آنها هجوم آورده و روحیه آنها به طور کامل تخریب میشود.

چرا عزت نفس در روابط اجتماعی و سلامت روان افراد تاثیر مثبت می گذارد؟

چرا عزت نفس در روابط اجتماعی و سلامت روان افراد تاثیر مثبت می گذارد؟
چرا عزت نفس در روابط اجتماعی و سلامت روان افراد تاثیر مثبت می گذارد؟

داشتن عزت نفس در حد نرمال باعث میشود تا افراد نه تنها در خلوت خود بلکه در جمع شخصیتی مثبت و موثر داشته باشند، عزت نفس باعث میشود که افراد حتی از صحبت کردن در جمع هیچگونه واهمه‌ ای نداشته و می‌ توانند به راحتی و با اعتماد به نفس نظرات خود را در خصوص مطالب مختلف عنوان کنند.

اما متخصصان معتقدند افرادی که با عزت نفس بسیار زیاد مواجه هستند نه تنها در روابط اجتماعی موفق‌ ترند بلکه از نظر روانی نیز شخصیتی کاملاً سالم و نرمال دارند، این افراد در محیط کاری، خانواده و در جمع دوستان شخصیتی کاملاً پسندیده و قابل اعتماد داشته و از نظر دیگران کاملاً نرمال و با ثبات هستند، این افراد حتی می‌ توانند راهنمای مناسبی برای سایرین باشند.

با این حال همه افراد برای داشتن روابط اجتماعی موفق و بهره‌ مندی از سلامت روانی مهم است که بر افزایش اعتماد به نفس خود کار کرده و با راهکارهای موثر و مشورت با متخصصان فعال در این زمینه برای تقویت عزت نفس خود تلاش کنند.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر