ترس ذهنی چیست؟

زمانی که صحبت از ترس میشود عموم افراد به یاد محرکه‌ های بیرونی می‌ افتند و ممکن است دیدن تصاویر ترسناک و اتفاقاتی همچون طوفان، وزش باد شدید و رعد و برق را یک وضعیت ترسناک تلقی کنند، اما همیشه ترس در محیط اطراف فرد اتفاق نمی‌ افتد گاهی اوقات ترس می‌ تواند منشا ذهنی […]

زمانی که صحبت از ترس میشود عموم افراد به یاد محرکه‌ های بیرونی می‌ افتند و ممکن است دیدن تصاویر ترسناک و اتفاقاتی همچون طوفان، وزش باد شدید و رعد و برق را یک وضعیت ترسناک تلقی کنند، اما همیشه ترس در محیط اطراف فرد اتفاق نمی‌ افتد گاهی اوقات ترس می‌ تواند منشا ذهنی داشته باشد و به طور نامحسوس زندگی فرد را با اختلال مواجه می‌ کند.

تمامی کسانی که با ترس‌ های ذهنی مواجه هستند عموماً قدرت زیادی در تصویرسازی‌ های ذهنی داشته و آنقدر این مسئله را پر و بال می‌ دهند که گویی تمامی تصورات ذهنی آنها در واقعیت اتفاق افتاده است.

متخصصانی که در این زمینه فعالیت دارند ریشه ترس‌ های ذهنی را عموماً باورهای مخربی می‌ دانند که افراد به طور پیوسته به آنها فکر می‌ کنند، معمولاً این ترس‌ ها می‌ توانند در پی موقعیت اجتماعی نامناسب افراد اتفاق بیفتد و سیستم بدنی و البته مغز می‌ تواند این تفکرات را پذیرفته و نهایتاً باور کند.

زمانی که افراد با افکار غلط و اشتباه مواجه میشوند حس منفی بر آنها غلبه کرده و مغز در چنین شرایطی تجزیه و تحلیل را آغاز می‌ کند، به یاد داشته باشید که در چنین موقعیتی جریان خون هم دچار تغییرات میشود و بدن در حالت تدافعی قرار می‌ گیرد، این شرایط در صورتی اتفاق می‌ افتد که محرک بیرونی در واقعیت وجود ندارد و مسئله پیش آمده زاده ذهن فرد است.

به طور کلی بسیاری از ترس‌ های درونی یا ترس‌ های ذهنی زمانی اتفاق می‌ افتد که مغز شروع به فعالیت کرده و با یک فکر نادرست و غیر واقعی درگیر میشود این حالات آنقدر ادامه پیدا می‌ کند که فرد به واسطه فکر پیش آمده ترس، اضطراب و استرس زیادی را تجربه کرده و حتی گاهاً دچار حملات قلبی میشوند.

تمامی کسانی که با ترس‌ های ذهنی مواجه هستند در صورت عدم کنترل اوضاع ضعف زیادی را در سیستم ایمنی تجربه می‌ کنند به گونه‌ ای که اکسیژن رسانی و خونرسانی به بخش‌ هایی از بدن به کندی پیش رفته و ممکن است بیماری‌ های جسمانی هم پدیدار گردد.

مطالعه بیشتر  آنتوموفوبیا چیست؟

دلایل ایجاد ترس ‌های ذهنی

دلایل ایجاد ترس ‌های ذهنی
دلایل ایجاد ترس ‌های ذهنی

از مهمترین دلایل ایجاد ترس‌ های ذهنی باید به باورهای غلطی اشاره کرد که در ضمیر ناخودآگاه افراد ذخیره میشود، بسیاری از متخصصان ترس‌ های ذهنی را نشات گرفته از رفتارهای ناصحیح والدین در دوران کودکی با فرزندان می‌ دانند و معتقدند که کمتر شدن اعتماد به نفس افراد باعث میشود تا به مرور زمان و حتی در بزرگسالی ترس‌ های ذهنی غیر واقعی برای آنها به وجود بیاید.

از دیگر دلایل ترس‌ های ذهنی در افراد می‌ توان به عدم توانایی و مهارت آنها اشاره کرد، برخی از افراد ممکن است به علت تنبلی، بیماری و یا محدودیت‌ هایی که در محیط زندگی آنها وجود دارد در آینده هیچگونه توانایی یا مهارتی نداشته باشند و به مرور زمان این مسئله باعث ایجاد ترس‌ های ذهنی در آنها خواهد شد.

همچنین مطالعه و یا شنیدن اخبارهای ناگوار باعث میشود تا افراد به مرور زمان با ناامیدی، ترس و نگرانی مواجه شده که آیا ممکن است آینده آنها به این واسطه به خطر بیفتد یا خیر هر چند که ممکن است این اخبار غیر واقعی باشند و هیچگونه تاثیر منفی بر وضعیت فرد اعمال نکنند، اما از آنجایی که ذهن این مسئله را پذیرفته و تحلیل می‌ کند به وجود آمدن ترس‌ های ذهنی دور از انتظار نیست.

برخی از افراد در پی تجربیات تلخی که در گذشته داشته‌ اند با ترس‌ های ذهنی مواجه میشوند، ممکن است در گذشته حوادث ناگواری از جمله تصادفات برای آنها اتفاق بیفتد و در آینده آنها با تصویرسازی دائمی و داشتن افکار منفی ترس‌ های ذهنی را برای خود به وجود می‌ آورند.

گاهی اوقات باورهای غلط باعث میشود تا افراد حتی در شرایط مساعد عملکرد نامناسبی داشته باشند، همچنین به یاد داشته باشید که گاهاً خرافات نقش بسیار مهمی در ترس‌ های ذهنی افراد دارد و از آنجایی که فرد هراس زیادی نسبت به اتفاقات ناخوشایند دارد ممکن است دائماً به افکار منفی خود پر وبال داده و این مسئله باعث ایجاد ترس‌ های ذهنی میشود و قطعاً زندگی فردی و اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مطالعه بیشتر  افسردگی سایکوتیک (روان پریشی)

درمان ترس‌ های ذهنی

درمان ترس‌ های ذهنی
درمان ترس‌ های ذهنی

تمامی کسانی که با ترس‌ های ذهنی مواجه هستند به مرور زمان آنقدر مضطرب و مشوش میشوند که انجام امورات طبیعی برای آنها غیر ممکن میشود، در چنین شرایطی افراد به دنبال راه‌ های کاربردی برای مقابله با این نوع ترس‌ ها هستند و سعی دارند با مشورت متخصصان این حالات را از خود دور کرده تا از نظر روانی به وضعیتی نرمال و ثابت برسند.

اما زمانی که در این باره با متخصصان برتر صحبت می‌ کنید آنها چند راهکار آسان اما کاربردی را پیش روی شما قرار می‌ دهند که می‌ توانید با انجام راه حل‌ های مناسب از ترس‌ های غیر واقعی و البته ذهنی رها شوید.

اولین راه برای کنترل ترس‌ های ذهنی این است که تمامی ترس‌ ها را بر روی یک کاغذ نوشته و برای کار خود تمرکز کافی داشته باشید، کافی است که ترس‌ های ذهنی خود را با جزئیات کامل بنویسید مهم است که به جای فرار کردن از ترس ذهنی با آن روبرو شده و حتی در صورت نیاز با متخصصان در این باره صحبت کنید.

روش دیگر برای مقابله با ترس‌ های ذهنی گسترش روابط اجتماعی است، با این کار می‌ توانید اعتماد به نفس خود را افزایش داده و زمانی که با دیگران صحبت می‌ کنید و دایره ارتباطات خود را گسترش می‌ دهید به مرور زمان شاهد کمتر شدن افکار منفی و ترس‌ های ذهنی خواهید بود، حتی ممکن است تصویرسازی در مورد اتفاقات غیر واقعی از نظر فرد کمی مسخره و به نظر برسد و همین مسئله به بهبود این عارضه کمک می‌ کند.

راهکار دیگری که متخصصان برای مقابله با ترس‌ های ذهنی پیش روی مراجعین قرار می‌ دهند این است که انواع کتاب‌ های انگیزشی را به آنها معرفی کرده و به افراد خواهند گفت که با افزایش مطالعه خود می‌ توانند ذهنی بازتر داشته و فرصت و شرایط برای رویا پردازی‌ های منفی و پروبال دادن به ترس‌ های ذهنی را نخواهند داشت.

مطالعه بیشتر  تکنیک های مدیریت استرس

مدیتیشن روش دیگر برای آرام‌ تر کردن بدن و ذهن است، همه کسانی که با ترس‌ های ذهنی مواجه هستند می‌ توانند برای مثبت‌ تر کردن ضمیر ناخودآگاه خود از مدیتیشن استفاده کنند، در چنین موقعیتی افراد می‌ توانند با شنیدن صدای گوینده به آرام‌ سازی ذهن خود کمک کرده و تصویرسازی‌ های عمیق و البته مثبت افکار و باورهای آنها را تغییر می‌ دهد و به مرور زمان ترس‌ های ذهنی برطرف میشود و افراد آرامش روانی و ذهنی بیشتری خواهند داشت.

تمامی کسانی که با ترس‌ های ذهنی مواجه هستند با تکرار جملات منفی افکار خود را سمی کرده و قطعاً روند کار آنها به موفقیت نخواهد رسید، این افراد باید منفی‌گرایی را کنار گذاشته و از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنند این مسئله باعث میشود تا افکار آنها اصلاح شده و به مرور زمان با روحیه بیشتر و خلاقیت بالاتر می‌ توانند موفقیت‌ های مختلف دست پیدا کنند و از این رو ترس‌ های ذهنی برطرف میشود.

و اما راه حل دیگر برای بهبود ترس‌ های ذهنی این است که انتهای ترس خود را ببینید و در ذهن تصویرسازی کنید، با این کار هراس افراد نسبت به اتفاقات منفی که در ذهن دارند از بین رفته و متوجه میشوند که این تفکرات تا چه حد پیش پا افتاده هستند و ‌توانند با واقعیت‌ های ساده مواجه شوند.

فراموش نکنید که شکرگزاری برای تمامی امورات مثبتی که در زندگی اتفاق می‌ افتد روش موثر و مثبت است و برای درمان و رفع ترس‌ های ذهنی کاربردی می‌ باشد، شکرگزاری بابت تمامی اتفاقات و افکار خوبی که در ذهن اتفاق می‌ افتد باعث میشود تا ارتعاشات مثبت را از کائنات جذب کرده و به مرور زمان فکری بازتر و به دور از هرگونه ترس و نگرانی خواهید داشت.

زمانی که برای جذب انرژی مثبت تلاش می‌ کنید به طور قطعی انرژی به سمت شما سرازیر شده و ترس‌ های کوچک و بزرگی که تنها در ذهن وجود دارند رفع خواهند شد.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر