تاثیر اضطراب بر عملکرد تحصیلی

بررسی اضطراب محصلین در دوره تحصیل یکی از مخرب‌ ترین حالات روحی که ممکن است افراد تجربه کنند استرس و اضطراب‌ هایی است که ممکن است در مواجهه با اتفاقات مختلف برای فرد رخ دهد. اما معمولاً این اضطراب‌ ها در طولانی مدت مشکلات روانی زیادی به همراه داشته و بر شخصیت و عملکرد افراد […]

بررسی اضطراب محصلین در دوره تحصیل

یکی از مخرب‌ ترین حالات روحی که ممکن است افراد تجربه کنند استرس و اضطراب‌ هایی است که ممکن است در مواجهه با اتفاقات مختلف برای فرد رخ دهد.

اما معمولاً این اضطراب‌ ها در طولانی مدت مشکلات روانی زیادی به همراه داشته و بر شخصیت و عملکرد افراد تاثیر منفی اعمال می‌ کند.

همه ما در دوران تحصیل اضطراب‌ هایی را تجربه کرده‌ ایم که گاهاً به دلیل سخت‌ گیری والدین بوده و یا فشارهایی که از طرف مدرسه و کادر آموزشی به هر فرد وارد میشود می‌ تواند به چنین حالاتی ختم شود.

کمی استرس و اضطراب در موقعیت‌ های مختلف کاملاً طبیعی است و یک واکنش عادی از طرف بدن است.

اما زمانی که افراد این حالات را با شدت زیاد و گاهاً بدون دلیل تجربه می‌ کنند قطعاً مسئله نگران کننده بوده و حتماً باید برای کنترل آن اقدامات لازم انجام پذیرد.

دوره تحصیل هر فرد با اضطراب‌ ها و نگرانی‌ های همراه است تا بتوانند در جایگاه مناسب قرار گرفته و با کسب علم و آموزش و دریافت بهترین رتبه‌ ها افرادی موفق در جامعه باشند.

اما گاهاً فشارهایی که از اطرافیان به فرد وارد میشود باعث تشدید این حالات شده و حتی ممکن است مانعی جدی برای موفقیت افراد باشد.

اگر اضطراب و استرس در محصلین افزایش پیدا کند با کاهش چشمگیر تمرکز ممکن است اختلالی در روند یادگیری آنها به وجود آورد.

پس مهم است که در دوران مدرسه و تحصیل حتماً فرد آرامش روانی کافی داشته باشد و به هیچ عنوان نباید اجازه دهند که استرس و اضطراب بر آنها غلبه کند.

مطالعه بیشتر  روانشناسی چیست؟
بررسی اضطراب محصلین در دوره تحصیل
بررسی اضطراب محصلین در دوره تحصیل

اگر در زمان تحصیل و هنگام انجام آزمون‌ های مختلف فرد به اندازه کافی تلاش کند و با برنامه‌ ریزی مطالعات خود را به مراحل تکمیلی برساند هرگز با حالتی مانند استرس‌ و اضطراب و تشویش مواجه نشده و قطعاً شرایط روانی آرامی خواهد داشت.

تمامی کسانی که با استرس مواجه هستند معمولاً تمرکز خود را از دست داده و از ارتباط با دیگران هراس دارند این افراد تمرکز کافی نداشته و حتی در مواجهه با سایر افراد و در موقعیت‌ های ناآرام با پرخاشگری بسیار زیاد سعی دارند تا این احساس ناآرامی را از خود دور کنند.

برخی از دوره‌ های تحصیلی باعث میشود تا افراد نگرانی و استرس زیادی را متحمل شوند که معمولاً انجام آزمون‌ های سراسری و هرگونه فعالیت‌ های تخصصی چنین شرایطی را به همراه خواهد داشت.

اما اگر افراد بتوانند روند تحصیل خود را با برنامه‌ ریزی سپری کنند و از مشاورین و افراد آگاه بخواهند که راهکارهای درست را جهت بهبود شرایط به آنها ارائه دهند قطعاً از چنین مسائلی دور مانده و هرگز خطری سلامت جسمانی و روانی آنها را تهدید نخواهد کرد.

چگونه می‌ توان اضطراب را کنترل کرد؟

چگونه می‌ توان اضطراب را کنترل کرد؟
چگونه می‌ توان اضطراب را کنترل کرد؟

اگر تمامی افراد بدانند که اضطراب و استرس چه آسیبی می‌ تواند به سلامت آنها وارد کند سعی دارند تا با راهکارهای موثر چنین حالاتی را کنترل کرده و از بروز مجدد و یا تشدید آن جلوگیری نمایند.

تمامی مشاوران و متخصصانی که در زمینه روان درمانی فعالیت دارند راهکارهای موثر جهت کنترل اضطراب و استرس را به افراد آموزش داده تا بتوانند خیلی بهتر از خود محافظت کنند تا در موقعیت‌ های مختلف با حفظ آرامش عملکرد مناسبی داشته باشند.

اگر تمامی افراد برای انجام سایر فعالیت‌ ها به صورت برنامه‌ ریزی شده عمل کنند قطعاً روند کار آنها به درستی پیش رفته و هرگز با اضطراب و استرس ضمن کار مواجه نخواهند شد.

مطالعه بیشتر  نقش موسیقی در تسکین اضطراب و استرس

ناگفته نماند که این افراد باید در طی شبانه روز زمانی را به استراحت اختصاص داده و با داشتن خواب کافی قطعاً آرامش بیشتری در طی روز خواهند داشت.

بزرگترین آسیب‌ های روانی زمانی اتفاق می‌ افتد که افراد در ناخودآگاه افکاری منفی داشته و ممکن است همین تشویش‌ ها و تنش‌ ها به مرور زمان بر زندگی آنها اثر مخربی داشته باشد.

با این حال بهتر است که فکر و ذهن خود را سمت و سوی مثبت داده و با انجام فعالیت‌ های مورد علاقه و داشتن تفریحات سالم از سلامت ذهن و روان خود محافظت کنید.

اگر تمامی افراد بدانند که در طی روز نیازی نیست که ساعات زیادی را به کار کردن اختصاص دهند و بهتر است که زمانی را برای تفریح و ورزش داشته باشند کمک می‌ کند تا همواره سلامت جسمانی و روانی آنها حفظ شده و به هیچ عنوان مشکلاتی مانند اضطراب و استرس را تجربه نخواهند کرد.

مسئله مهمی که باید بدانید این است که در مواردی داشتن اضطراب و یا نگرانی برای سایر امورات و کارها امری کاملاً طبیعی است.

اما این مسئله زمانی نگران کننده است که افراد حتی در زمان استراحت نیز بی دلیل استرس داشته و یا در موقعیت‌ های حساس اضطراب آنها آنقدر زیاد میشود که عملاً نمی‌ توانند هیچگونه فعالیتی داشته باشند.

در چنین شرایطی اگر میزان اضطراب‌ کنترل شود رفته رفته افراد شخصیتی آرام‌ تر داشته و می‌ توانند تمامی فعالیت‌ های شخصی و گروهی را نیز به درستی به انجام برسانند و البته در زندگی آرامش بیشتری خواهند داشت.

تاثیر اضطراب بر آسیب‌ های روحی و جسمی

تاثیر اضطراب بر آسیب‌ های روحی و جسمی
تاثیر اضطراب بر آسیب‌ های روحی و جسمی

منشا بسیاری از آسیب‌ ها و بیماری‌ های جسمانی اختلالات روانی است که از شایع‌ ترین آنها باید به اضطراب و استرسی اشاره کرد که گاهاً بی‌ دلیل برای افراد اتفاق می‌ افتد.

مطالعه بیشتر  راه های مقابله با بیماری پارکینسون

شاید کمی عجیب به نظر برسد که بیماری‌ های قلبی ارتباط مستقیمی با استرس داشته و این دو عارضه بر یکدیگر اثرگذار هستند.

توجه داشته باشید که اگر اضطراب و استرس کنترل نشود به مرور زمان افراد شخصیتی پریشان داشته و نهایتاً با بیماری‌ های جسمانی بسیار شدید مواجه خواهند شد.

طبق آمار به دست آمده اغلب کسانی که با اضطراب مواجه هستند و شرایط را برای کنترل و درمان آن فراهم نمی‌ کنند کم کم با اختلالات خاصی مواجه شده که از شایع‌ ترین آنها می‌ توان به اختلال خوردن اشاره کرد.

این افراد معمولا اضافه وزن دارند و علاوه بر تحمل استرس و آسیب های ناشی از آن ممکن است عدم تناسب اندام نیز آثار مخربی بر سلامت آنها داشته باشد.

اگر تمامی افراد آگاهی کاملی نسبت به اثرات مخرب استرس در بدن داشته باشند سعی دارند تا سریعاً راه‌ های کنترل و درمان آن را در پیش بگیرند.

زیرا این آسیب می‌ تواند نهایتاً منجر به بروز اختلالات روانی و البته اختلالات جنسی شده و همین مسئله می‌ تواند زندگی افراد را تا حد زیادی تحت تاثیرات منفی قرار دهد.

در برخی از مواقع فشار بسیار زیادی که به واسطه اضطراب و یا استرس به افراد وارد میشود ممکن است به آسیب‌ های جدی‌ تر مانند حملات قلبی ختم شود.

این افراد به واسطه اضطراب ممکن است سایر آسیب‌ های جدی‌ تر مانند سکته‌ های مغزی را تجربه کرده و قطعاً چنین شرایطی برای تمامی بیماران نگران کننده خواهد بود.

ناگفته نماند که برخی از بانوان در پی داشتن اضطراب و استرس‌ های مداوم اختلال در قاعدگی را نیز تجربه می‌ کنند همین مسئله می‌ تواند بر ترشح میزان هورمون‌ ها و عملکرد طبیعی بدن اثرات منفی داشته و به مرور زمان شاهد گسترش بیماری‌ های جسمانی و روانی خواهند بود.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر