افسردگی سایکوتیک (روان پریشی)

افسردگی سایکوتیک چیست؟ افسردگی سایکوتیک یا روان پریشی نوعی اختلال روانی است که عموم متخصصان آن را نوعی افسردگی حاد می‌ دانند و به بیمارانی اطلاق میشود که فرد دچار ناهنجاری در رفتارهای طبیعی شده و برخلاف رفتار دیگران کارهای نامناسب و نادرستی انجام می‌ دهند. اگر بخواهیم افسردگی سایکوتیک یا روان پریشی را شرح […]

افسردگی سایکوتیک چیست؟

افسردگی سایکوتیک یا روان پریشی نوعی اختلال روانی است که عموم متخصصان آن را نوعی افسردگی حاد می‌ دانند و به بیمارانی اطلاق میشود که فرد دچار ناهنجاری در رفتارهای طبیعی شده و برخلاف رفتار دیگران کارهای نامناسب و نادرستی انجام می‌ دهند.

اگر بخواهیم افسردگی سایکوتیک یا روان پریشی را شرح دهیم باید بدانید که افراد مبتلا به این عارضه علائم و نشانه‌ های خاصی را از خود بروز می‌ دهند که عموماً توهم و قطع ارتباط با دنیای واقعی از مهمترین نشانه‌ های این اختلال است.

افراد مبتلا به افسردگی سایکوتیک به مرور زمان دچار هذیان گویی شده و توهماتی که بیمار متحمل میشود از نظر دیگران کاملاً غیر واقعی و غیر منطقی است، اگر بخواهیم علت ایجاد افسردگی سایکوتیک را بررسی کنیم باید به عواملی همچون آسیب‌ ها و ضربه‌ های روحی اشاره کرد.

گاهی اوقات افراد در پی کمبود خواب شدید و استرس‌ ها و تنش‌ های دائمی و البته شدید با چنین اختلالی مواجه میشوند هر چند که ممکن است برخی از افراد در پی از دست دادن عزیزان خود با وجود غم و سوگواری شدیدی که متحمل میشوند افسردگی سایکوتیک را تجربه کنند این اختلال عموماً در پی عدم پذیرش غم پیش آمده اتفاق می‌ افتد و ممکن است در صورت عدم درمان اثرات و عوارض دائمی داشته باشد.

با این حال افسردگی سایکوتیک زمانی اتفاق می‌ افتد که افراد در کنار افسردگی‌ های عادی ممکن است حالت شدیدتری مانند توهم و هذیان گویی را تجربه کنند و معمولاً به این نوع افسردگی روان پریشی هم گفته میشود.

افرادی که با افسردگی مواجه هستند ممکن است حالاتی مانند احساس گناه و بی‌ ارزشی را تجربه کنند و فکر به خودکشی و پوچی با آنها همراه است، اما زمانی که افسردگی سایکوتیک اتفاق می‌ افتد افراد در کنار تمامی حالات گفته شده مشکلاتی از جمله هذیان گویی، توهم و پارانویا را تجربه می‌ کنند و به نوعی می‌ توان گفت که افسردگی با شدت بسیار بالا رخ می‌ دهد.

مطالعه بیشتر  آنتوموفوبیا چیست؟

علائم افسردگی سایکوتیک

علائم افسردگی سایکوتیک
علائم افسردگی سایکوتیک

افسردگی سایکوتیک اختلالی است که ممکن است افراد با وجود سایر بیماری‌ های روانی تجربه کنند، ممکن است افراد در پی ابتلا به اسکیزوفرنی، سایکوتیک را هم تجربه کرده و این اختلال باعث تشدید بیماری و افزایش توهمات فرد میشود.

اما متخصصان بر این باورند که افراد مبتلا به افسردگی یا اختلال سایکوتیک حالاتی را تجربه می‌ کنند که از حد طبیعی عبور کرده و کاملاً غیر نرمال هستند این افراد معمولاً حرکات آهسته‌ تری دارند به گونه‌ ای که نمی‌ توانند به تنهایی یک کار ساده را به اتمام برسانند.

در برخورد با افراد مبتلا به افسردگی سایکوتیک متوجه گیج بودن و توهمات دائمی آنها میشوید این افراد نمی‌ توانند احساسات خود را در لحظه بیان کنند و حتی کنترلی بر خشم، احساسات غم و خوشحالی خود ندارند.

در پی اختلالاتی که بر اثر ابتلا به افسردگی سایکوتیک اتفاق می‌ افتد افراد علاقه خود را به فعالیت‌ های مختلف از دست داده و ممکن است به تنهایی و انزوا روی آورند، این افراد به مرور زمان در برقراری ارتباط با دیگر افراد به مشکل برخورده و قطعاً کمتر شدن روابط اجتماعی منجر به آسیب دیدگی روحی و روانی بیشتری خواهد شد.

متخصصان نوسانات خلقی شدید را از مهمترین نشانه‌ های افسردگی سایکوتیک می‌ دانند به گونه‌ ای که ممکن است فرد حالت افسردگی را با شدت زیاد بروز داده و البته نسبت به ظاهر خود، بهداشت عمومی و خصوصی کاملاً بی‌ توجه میشوند و هیچگونه تمایلی نسبت به رسیدگی و آراستگی خود نخواهند داشت

انواع افسردگی سایکوتیک

انواع افسردگی سایکوتیک
انواع افسردگی سایکوتیک

افرادی که با اختلال سایکوتیک مواجه میشوند از نظر متخصصان به چندین دسته تقسیم بندی میشوند، برخی از آنها دچار اختلال هذیانی شده و برخی دیگر اختلال روان پریشی گذرا را تجربه می‌ کنند.

دسته سوم دچار اسکیزوفرنی میشوند و دسته چهارم عاطفه گسیختگی را متحمل خواهند شد، اما دسته پنجم از افراد مبتلا به افسردگی سایکوتیک با مشکلاتی از جمله خودکشی و احساس پوچی مواجه هستند که از نوع خطرناک آن به شمار می‌ آید.

مطالعه بیشتر  تکنیک های افزایش عزت نفس

افرادی که دچار اختلالات هذیانی میشوند عموماً از نظر جسمی کارکرد ضعیف‌ بدن را تجربه کرده و از نظر شهوانی علاقه‌ ای به دیگر افراد نخواهند داشت و حتی ممکن است تصور کنند که دیگران با آنها علاقه شدیدی دارند، همچنین ممکن است این دسته از افراد دچار خود بزرگ بینی شده و توهمی در ذهن آنها نقش می‌ بندد که ممکن است از طرف دیگران تحت تعقیب باشند یا خطری سلامت آنها را تهدید می‌ کند.

دسته دوم از مبتلایان به افسردگی سایکوتیک با اختلالات روان پریشی گذرا مواجه میشوند، ممکن است این افراد در ساعاتی از شبانه روز گفتارهای آشفته داشته و صحبت‌ های بی‌ ربط و خارج از موضوع داشته باشند  همچنین ممکن است شاهد رفتارهای نامناسب بدنی آنها بوده و به مرور زمان در برابر خواسته‌ های معقول دیگران مقاومت عجیبی از خود نشان می‌ دهند، این افراد به مرور دچار توهم شده و متوجه رفتارهای غیر طبیعی آنها خواهید شد.

افرادی که با اسکیزوفرنی مواجه هستند عموماً آشفتگی را در گفتار و رفتار آنها به راحتی مشاهده خواهید کرد به گونه‌ ای که این افراد به طور کامل بی‌ اراده میشوند و به نوعی متوجه رفتار خود نیستند.

اما دسته دیگری از افراد که دچار عاطفه گسیختگی میشوند حالتی مانند روان پریشی را از خود نشان داده و عموماً خلق و خوی متعادلی ندارند و ممکن است دچار شیدایی و افسردگی‌ های شدید شوند.

افرادی که به بیماری سایکوتیک مبتلا هستند اگر برای درمان این نوع افسردگی سریع‌ تر اقدام نکنند ممکن است افکار خطرناک به آنها هجوم آورده و این آسیب‌ های ذهنی آنقدر شدت پیدا می‌ کند که افراد کارهای غیرطبیعی و عجیبی از خود نشان می‌ دهند حتی ممکن است آنها بر اثر حس پوچی به خودکشی فکر کرده و انجام این کار برای آنها بسیار آسان است و هیچگونه ترس و واهمه‌ ای از آسیب رساندن به خود ندارند

مطالعه بیشتر  تکنیک های مدیریت استرس

درمان افسردگی سایکوتیک

درمان افسردگی سایکوتیک
درمان افسردگی سایکوتیک

افراد مبتلا به سایکوتیک نه تنها آسیب‌ های زیادی را متحمل میشوند بلکه ممکن است برای جامعه و تمامی کسانی که در کنار آنها زندگی می‌ کنند خطرات احتمالی را به همراه آورند، متخصصان ابتدا سعی دارند علت آسیب را بررسی کرده تا مطابق با وضعیت بیمار و شدت آسیب بهترین شیوه درمانی را در پیش بگیرند.

اولین قدم برای درمان افسردگی سایکوتیک روان درمانی است، متخصصان می‌ توانند با صحبت کردن با بیماران وضعیت آنها را ارزیابی کرده و متوجه میشوند که آیا افراد با افسردگی شدید، اسکیزوفرنیا و روان ‌پراشی مواجه هستند یا خیر، پس از آن در صورت نیاز انواع داروهای ضد روان‌ پریشی جهت تسکین علائم اسکیزوفرنی برای بیماران در نظر گرفته میشود.

متخصصان معتقدند که مصرف دارو در روند درمان این نوع افسردگی موثر واقع میشود، اما در مواردی اگر شدت بیماری بیشتر باشد پزشکان درمان الکتروشوک را گزینه مناسبی می‌ دانند، درمان الکتریکی یک فرایند بی‌ خطر اما اثربخش است که برای بهبود افسردگی روان پرشی موثر می‌ باشد.

معمولا این شیوه درمانی برای کسانی استفاده میشود که تمایل به خودکشی دارند و با این کار می‌ توانند توهمات فرد را رفع کرده و در کنار مصرف داروهای ضد افسردگی از شدت گرفتن و عود مجدد بیماری جلوگیری می‌ کنند.

به خاطر داشته باشیدکه بیماران باید نسبت به آسیب پیش آمده آگاه باشند تا با عملکرد بهتری بتوانند ضمن مصرف انواع دارو شرایط را برای درمان مهیا سازند، نکته مهمی که در مورد درمان افسردگی سایکوتیک باید بدانید این است که گاهی اوقات مصرف انواع داروهای روان پریشی عوارضی را برای بیماران به همراه دارد، اما این عوارض عموماً در یک یا دو ماه اولیه شایع است و پس از آن بدن نسبت به داروها واکنشات کمتری از خود نشان می‌ دهد.

اگر در طی درمان افسردگی سایکوتیک و همزمان با مصرف انواع دارو متوجه تاری دید، خواب آلودگی بیش از حد و خارش و یبوست میشوید جای نگرانی نداشته و این مرحله خیلی زود سپری میشود

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر