اختلال هویت مرزی

اختلال هویت مرزی چیست؟ تمامی آسیب‌ ها و اختلالات شخصیتی و البته روانی باعث میشود تا سیستم زندگی افراد با تغییرات بسیار منفی مواجه شده و اگر این عوارض کنترل نشود به مرور زمان مشکلات بسیار زیاد و حتی جبران ناپذیر و غیر قابل حل را به همراه خواهد داشت. یکی از اختلالاتی که ممکن […]

اختلال هویت مرزی چیست؟

تمامی آسیب‌ ها و اختلالات شخصیتی و البته روانی باعث میشود تا سیستم زندگی افراد با تغییرات بسیار منفی مواجه شده و اگر این عوارض کنترل نشود به مرور زمان مشکلات بسیار زیاد و حتی جبران ناپذیر و غیر قابل حل را به همراه خواهد داشت.

یکی از اختلالاتی که ممکن است تمامی افراد در سنین مختلف تجربه کنند اختلال هویت مرزی می‌ باشد، این افراد تعادل رفتاری نداشته و در لحظه می‌ توانند کاملاً شاد و خوشحال باشند و لحظه دیگر کاملاً افسرده و منزوی خواهند بود.

طبق تحقیقات انجام شده اختلال هویت مرزی در بانوان بیش از آقایان است و معمولاً در سنین جوانی تا میانسالی چنین عارضه‌ ای رخ می‌ دهد، مشخصه اصلی بیماری به نام اختلال هویت مرزی همین حالاتی است که به صورت ناگهانی عوض شده و افراد بیمار به صورت لحظه‌ ای تغییر رفتار خواهند داشت.

اما توجه داشته باشید که افراد مبتلا به شخصیت مرزی کاملاً ترس از تنهایی دارند و این افراد کسانی هستند که حتی در لحظه نمی‌ توانید رفتار بعدی آنها را پیش‌ بینی کنید.

افرادی که با این اختلال مواجه هستند در برقراری ارتباط با دیگران به مشکل برخورده و معمولاً رفتارهای نامناسب و نگران کننده‌ ای از خود نشان می‌ دهند، بیماری هویت مرزی به عوامل مختلف از جمله مسائل ژنتیکی ارتباط داشته و گاهاً آسیب‌ های مغزی و هرگونه عوامل اکتسابی می‌ تواند بر بروز چنین مسئله‌ ای اثرگذار باشد.

علت بروز اختلالات هویتی

علت بروز اختلالات هویتی
علت بروز اختلالات هویتی

کسب اطلاعات کافی و شناخت عوامل موثر بر بروز اختلالات هویتی به شما کمک می‌ کند تا با رفتار صحیح با سایر افراد به ویژه کودکان در بزرگسالی از بروز چنین آسیبی جلوگیری کرده و همواره به سلامت روانی افراد کمک شایانی خواهید کرد.

مطالعه بیشتر  متخصص اعصاب و روان کیست؟

اگر در خانواده والدین با اختلال هویت مرزی مواجه باشند ممکن است چنین مسئله بر کودکان نیز اثرگذار باشد و در بزرگسالی چنین حالاتی را در رفتار آنها مشاهده نمایید.

تمامی روانشناسان و افراد فعال در زمینه روان درمانی معتقدند که رفتار سالم با کودکان بر ثبات شخصیت آنها در بزرگسالی اثر دارد به گونه‌ ای که محبت افراطی و یا طرد کردن کودکان هر دو آثار مخربی در سلامت روانی آنها خواهد داشت، پس بهتر است که با رفتاری کاملاً نرمال با کودکان برخورد کرده و به اندازه کافی به آنها محبت کنید.

برخی از آسیب‌ ها مانند درگیری و دعوا بین والدین باعث میشود تا کودکان فشارهای روانی بسیار زیادی را تحمل کرده و در بزرگسالی ممکن است با اختلالی به نام هویت مرزی مواجه شوند.

البته اگر در دوران کودکی تنبیه‌ های نامناسبی برای خردسالان در نظر گرفته شود به مرور زمان به چنین آسیبی تبدیل شده و البته بی‌ توجهی و بازی با احساساتی آنها باعث میشود تا چنین عوارض و مشکلاتی دور از انتظار نباشد.

اگر افراد در سنین مختلف با اختلال هویت مرزی مواجه شوند رفتارهایی مانند خشونت بیجا و یا زیاده‌ روی در مصرف انواع مواد مخدر و سایر محصولات مشابه برای آنها دور از انتظار نیست، این افراد معمولاً رفتارهای پر خطری داشته و در جامعه جایگاه مناسبی نخواهند داشت.

ناگفته نماند که افراد مبتلا به اختلال هویت مرزی در کنار ترس از تنها ماندن با احساس پوچی مواجه هستند و این مسئله باعث میشود تا توانایی مقابله با احساسات خود را نداشته باشند.

مطالعه بیشتر  راه های مقابله با بیماری پارکینسون

این افراد به دلیل افکار منفی نسبت به خود حتی نمی‌ توانند روابط عاطفی درستی را تجربه کنند به همین امر بر تشدید آسیب‌ های روحی و روانی آنها اثرگذار خواهد بود.

آیا اختلال هویت مرزی درمان می‌شود؟

آیا اختلال هویت مرزی درمان می‌شود؟
آیا اختلال هویت مرزی درمان می‌شود؟

نگرانی تمامی افراد مبتلا به اختلال هویت مرزی این است که آیا می‌ توانند راه درمان قطعی برای این عارضه پیدا کنند یا خیر.

تمامی روانشناسان و افرادی که در زمینه درمان‌ های روانی فعالیت دارند می‌ توانند بهترین راهکار را برای بهبود اختلال شخصیت مرزی به بیماران ارائه داده و قطعاً می‌ توانند تا حد بسیار زیادی در این روند موفق باشند.

به طور کلی نمی‌ توان مشکلاتی مانند اختلال شخصیتی مرزی را تنها با دارو درمانی بهبود بخشید و البته سایر درمان‌ های الکتریکی نیز برای چنین بیمارانی کاربرد نخواهد داشت.

در قدم اول پزشکان و متخصصان سعی دارند تا برای درمان چنین اختلالی صحبت درمانی را آغاز کرده و با ریشه‌ یابی علت اصلی می‌ توانند تا حد زیادی بر درمان این عارضه موفق باشند.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که تمامی درمان‌ های مبتنی بر گفتگو باعث میشود تا افراد بتوانند احساسات خود را به خوبی بیان کرده و متخصصان بهترین راهکار را برای مدیریت عواطف، احساسات و سایر اختلالات روانی به افراد ارائه خواهند داد.

در کنار صحبت درمانی پزشکان می‌ توانند با استفاده از انواع داروها اختلالات روانی را تحت کنترل درآورده و این امر باعث میشود تا روند درمان با سرعت بالاتری سپری شود.

اگر نیاز باشد متخصصان انواع داروهای ضد افسردگی را برای بیماران تجویز کرده و با این نوع داروها می‌ توانند با حفظ آرامش بیشتر افراد هرگونه رفتارهای ناگهانی و پیش‌ بینی نشده را به حداقل برسانند.

اختلال هویتی مرزی عارضه‌ ای است که معمولاً متخصصان تکیه چندانی بر درمان‌ های دارویی نخواهند داشت و سعی دارند که از انواع مشاوره‌ های درمانی استفاده کرده و با مشاوره کلامی بخش عمده‌ ای از این عوارض را تحت کنترل در می‌ آورند.

مطالعه بیشتر  راه های تسکین درد میگرن

چگونگی برخورد با بیماران مبتلا به اختلالات هویت مرزی

چگونگی برخورد با بیماران مبتلا به اختلالات هویت مرزی
چگونگی برخورد با بیماران مبتلا به اختلالات هویت مرزی

اگر متوجه میشوید که بیماران مبتلا به اختلال هویت مرزی در اطراف شما وجود دارد بهتر است که نحوه برخورد صحیح را با آنها آموزش دیده تا بتوانید به کنترل و درمان بیماری آنها کمک شایانی نمایید.

ابتدا می‌ توانید از مشاوران مربوطه راهنمایی لازم را دریافت کرده و قطعاً آنها راهکارهای مناسب را پیش روی شما قرار می‌ دهند، در مواجهه با افراد مبتلا به اختلالات هویتی باید سعی کنید که ابتدا اعتماد آنها را جلب کرده تا مبادا احساس متناقضی که در وجود آنها وجود دارد تشدید شود.

در برخورد با بیماران هویت مرزی باید حتماً آنها را تشویق کرده تا به فعالیت‌ های مورد علاقه خود عمل کنند این افراد معمولاً پرخاشگری زیادی داشته و کنترلی بر رفتار خود ندارند و البته استرس و قرار گرفتن در محیط‌ های نا ایمن و پرتنش باعث تشدید آسیب روحی و روانی آنها خواهد شد و حتی ممکن است در مراحل به خودکشی نیز فکر کنند.

بهتر است این افراد را تشویق کرده تا با گوش دادن به موسیقی‌ های آرامبخش و فعالیت‌ های با نشاط و تحرکات ورزشی این اختلالات را تحت کنترل درآورده تا مبادا آسیبی به خود یا اطرافیانشان وارد کنند.

بهترین راهکار برای بهبود بیماری به نام اختلال هویت مرزی این است که افراد بیمار با تشویق اعضای خانواده و اعتماد به آنها به مشاورانی مراجعه کنند که در این زمینه بهترین راهکار درمانی را به مراجعین ارائه می‌دهند، در چنین شرایطی می توان پیش از بروز آسیب‌ های جدی‌ تر و گسترش بیماری از اختلالات بیشتر جلوگیری کرده و سلامت افراد حفظ خواهد شد.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر