اختلال همراه با استفاده از رایانه و تلفن همراه

روش صحیح استفاده از دستگاه‌ های هوشمند پیشرفت و گسترش چشمگیر تکنولوژی باعث شده تا انواع دستگاه‌ های هوشمند مانند سیستم‌ های کامپیوتری و گوشی‌ های تلفن همراه عضوی ثابت در زندگی عموم افراد شده و به نوعی می‌ توان گفت که حذف آنها از زندگی انسان‌ ها کاملاً غیر ممکن شده است. اما چند […]

روش صحیح استفاده از دستگاه‌ های هوشمند

پیشرفت و گسترش چشمگیر تکنولوژی باعث شده تا انواع دستگاه‌ های هوشمند مانند سیستم‌ های کامپیوتری و گوشی‌ های تلفن همراه عضوی ثابت در زندگی عموم افراد شده و به نوعی می‌ توان گفت که حذف آنها از زندگی انسان‌ ها کاملاً غیر ممکن شده است.

اما چند سالی است که با تحقیقات انجام شده بر این مسئله محققان به این نتیجه دست یافته‌ اند که تاثیرات مخربی از طریق دستگاه‌ های هوشمند بر سلامت جسمانی و روانی افراد اعمال گردیده است.

سعی دارند تا با ارائه اطلاعات کاربردی آداب استفاده از این دستگاه‌ ها را به عموم افراد یاد داده تا بتوانند با محافظت از سلامت خود فعالیتشان را صحیح و خیلی سریع انجام دهند.

به طور معمول بهتر است که برای استفاده از گوشی‌ های تلفن همراه و یا انواع لپ تاپ و سیستم‌ های کامپیوتری زمان مشخصی را صرف کرده و به هیچ عنوان تایمی بیش از حد توان را برای استفاده از آنها صرف نکنید.

در برخی از مواقع استفاده از این دستگاه‌ ها به هیچ عنوان جایز نبوده و حتی می‌ تواند سبب به خطر افتادن جان افراد شود.

روش صحیح استفاده از دستگاه‌ های هوشمند
روش صحیح استفاده از دستگاه‌ های هوشمند

به عنوان مثال استفاده از گوشی‌ های همراه در موقعیت‌ های خاص مانند رانندگی می‌ تواند به حد بسیار زیادی خطر آفرین باشد و یا اینکه استفاده مداوم از این دستگاه‌ ها می‌ تواند آسیب‌ های جسمانی و فشار مضاعفی را به شبکه چشم وارد کرده و به مرور زمان تاری دید، دو بینی، خستگی و خشکی چشم بروز پیدا می‌ کند.

مطالعه بیشتر  روان درمانی

حتماً می‌ دانید که بسیاری از دستگاه‌ های هوشمند مانند تلفن همراه و رایانه برای اتصال به اینترنت باید امواجی را دریافت کنند که در طولانی مدت برای سلامت افراد خطر آفرین خواهد بود.

بهتر است که در زمان استراحت و هنگام خواب این دستگاه‌ ها را از خود دور کرده و هرگونه امواج دریافتی از آنها را موقتاً قطع نمایید.

لازم به ذکر است که نور دستگاه‌ های هوشمند در شب به ویژه در تاریکی آسیب‌ های مخربی را برای چشم به همراه دارد پس بهتر است که در زمان استفاده از آنها نور محیط در حدی باشد که منجر به خستگی و خشکی چشم نشده و به مرور زمان آسیب‌ های ناشی از آنها را تجربه نکنید.

عوارض استفاده از تلفن همراه و رایانه

عوارض استفاده از تلفن همراه و رایانه
عوارض استفاده از تلفن همراه و رایانه

استفاده از انواع رایانه و گوشی‌ های تلفن همراه سبب شده تا بسیاری از فعالیت‌ های تخصصی با سهولت بیشتر انجام شده و در شمار راه های ارتباطی آسان و البته کاربردی هستند به گونه ای که شما می‌ توانید خیلی راحت و با دردسر کم با هر نقطه از دنیا ارتباط گرفته و قطعا زندگی بدون این دستگاه‌ ها عملاً غیر ممکن خواهد بود.

طبق تحقیقات و بررسی‌ های انجام شده گوشی‌ های تلفن همراه، انواع رایانه و دستگاه‌ های دیجیتال می‌ توانند به مرور زمان و ضمن استفاده بی‌ رویه عوارضی را برای سلامتی به همراه آورند که مهمترین آنها را برایتان بازگو خواهیم کرد.

افراد زیادی به واسطه استفاده از دستگاه‌ های هوشمند آسیب‌ های چشمی را تجربه کرده و به مرور زمان متوجه میشوند که ضعف بینایی آنها شدت یافته است.

مطالعه بیشتر  روانپزشکی چیست؟

آسیب‌ های چشمی به دلیل مواجهه با نور مستقیم صفحات این دستگاه‌ ها بسیار شایع است و حتی در موارد زیادی با خشکی چشم همراه خواهد بود.

در موارد افراد به ویژه جوانان ضمن استفاده مکرر و دائمی از این نوع دستگاه‌ ها آسیب‌ هایی را در ناحیه گردن تجربه می‌ کنند.

پزشکان بر این باورند که درد گردن به واسطه استفاده نادرست از این دستگاه‌ ها باعث شده تا افراد دردهایی را در مواقع مختلف تجربه کرده و فشار مضاعفی علاوه بر به کمر به ستون فقرات وارد میشود.

تمامی کسانی که به صورت پیوسته از انواع تلفن همراه استفاده می‌ کنند با یک بررسی اجمالی متوجه خواهند شد که انگشت کوچک دست آنها با انحنایی مواجه شده که به مرور زمان و بر اثر تحمل وزن گوشی رخ داده است.

با این حال درد در ناحیه گردن، انگشتان، مچ دست و حتی کمر از عوارض شایع استفاده از این دستگاه‌ ها است.

افرادی که به صورت پیوسته در ساعات طولانی با رایانه و تلفن همراه فعالیت دارند معمولاً این عوارض را در حد خفیف تا شدید تجربه کرده و اگر ضمن استفاده از آنها پوزیشن خود را در موقعیت درستی قرار ندهند بی‌ شک با همچین مسائلی مواجه خواهند شد.

اما مسئله این است که آسیب‌ ها و عوارض ناشی از استفاده مداوم از تلفن همراه و رایانه تنها به مشکلات جسمی محدود نمیشود.

بلکه این دستگاه‌ ها خود عاملی برای دوری افراد از یکدیگر شده و ترجیح می‌ دهند که تنهایی وقت بیشتری را سپری نمایند.

این امر باعث میشود تا افراد فاصله عاطفی بیشتری از هم داشته و به مرور زمان مشکلات زیادی در روابط شخصی و عاطفی افراد ظهور پیدا می‌ کند.

مطالعه بیشتر  مشاوره روانی چیست؟

راهکارهای مقابله با آسیب‌ های ناشی از رایانه و موبایل

راهکارهای مقابله با آسیب‌ های ناشی از رایانه و موبایل
راهکارهای مقابله با آسیب‌ های ناشی از رایانه و موبایل

از آنجا که موبایل و رایانه عضو حذف نشدنی زندگی امروزه بشر است پزشکان با ارائه راهکارهای مفید به افراد آموزش می‌ دهند که چگونه از سلامت جسمانی خود محافظت کرده تا ضمن کار با این دستگاه‌ ها آسیب‌ های مختلف را تجربه نکنند.

نکته حائز اهمیت این است که این دستگاه‌ ها تنها آسیب‌ های جسمانی را به همراه ندارند بلکه می‌ تواند منجر به اختلالاتی در حواس افراد شده و گاهاً با خستگی زیاد مغز افراد مشکلات دیگر را تجربه خواهند کرد.

برای آنکه از آسیب‌ دستگاه‌ های هوشمند در امان باشید بهتر است که ضمن استفاده از آنها حتماً دستگاه و مانیتور آن را در فاصله مناسب از چشم‌ ها قرار داده و اگر در حالت نشسته یا ایستاده از آنها استفاده می‌ کنید حتماً بدن را در فرم و موقعیت درست قرار دهید.

ضمن استفاده از انواع دستگاه‌ های هوشمند برای محافظت از چشم می‌ توانید پس از هر یک ساعت کار با آنها حدوداً ۵ دقیقه به نقاط دور نگاه کرده و اجازه دهید که عصب و ماهیچه‌ های چشم استراحت کنند.

ضمن استفاده از این دستگاه‌ ها حتماً فاصله را رعایت کرده و به هیچ عنوان آنها را نزدیک چشم و صورت خود قرار ندهید.

تمامی امواجی که از طریق موبایل و رایانه جذب میشوند برای آنتن دهی بهتر آنهاست و بهتر است که در هنگام خواب و استراحت به هیچ عنوان این دستگاه‌ ها را در کنار خود قرار نداده و تا حد ممکن با قطع آنتن از مواجهه با اشعه‌ های مختلف دوری کنید.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر