اختلالات تمرکز و راه های درمان آن

عوامل موثر بر اختلال تمرکز و حواس پرتی اگر همه انسان‌ ها در طی زندگی و هنگام انجام امورات مختلف تمرکز کافی داشته باشند می‌ توانند فعالیت‌ های مختلف را به نحو احسن انجام داده و قطعاً تاثیر بسیار خوبی در زندگی شخصی، کاری و حتی موقعیت اجتماعی آنها خواهد داشت. امروزه افراد زیادی با […]

عوامل موثر بر اختلال تمرکز و حواس پرتی

اگر همه انسان‌ ها در طی زندگی و هنگام انجام امورات مختلف تمرکز کافی داشته باشند می‌ توانند فعالیت‌ های مختلف را به نحو احسن انجام داده و قطعاً تاثیر بسیار خوبی در زندگی شخصی، کاری و حتی موقعیت اجتماعی آنها خواهد داشت.

امروزه افراد زیادی با حواس پرتی و اختلال تمرکز مواجه هستند که حتی ممکن است علت آن را ندانسته و قطعاً به دنبال راه‌ های موثر برای تقویت حافظه و رفع اختلالات تمرکزی خواهند بود.

از مهمترین دلایلی که منجر به اختلال تمرکز و یا حواس‌ پرتی در افراد میشود می‌ توان به بیماری‌ های خاص و البته روانی مانند افسردگی اشاره کرد.

افراد مبتلا به این عارضه معمولا ضعف زیادی در کنترل افکار خود داشته و نمی‌ توانند مانند سایرین انرژی و انگیزه کافی برای فعالیت‌ های مختلف داشته باشند و دائماً ذهن آنها به سمت افکار منفی پیش رفته و با حالتی ناامیدی و یا ناتوانی زیاد ممکن است حواس پرتی و عدم تمرکز را تجربه کنند.

از طرف دیگر باید بدانید که برخی از حالات که گاهاً موقتی هستند بر عدم تمرکز افراد اثرگذار بوده که از مهمترین آنها باید به سوگواری، اضطراب و یا اختلالات خلقی اشاره کرد، افرادی که در طی روز استرس و تنش زیادی را تجربه می‌ کنند ممکن است با اختلال تمرکز مواجه شده و هرگونه اختلالات قطبی که مختص افراد دوقطبی می‌ باشد نیز بر چنین مسئله‌ ای اثرگذار است.

اما اختلال تمرکز تنها به آسیب‌ های فکری و روانی ختم نمیشود، گاهاً دلایل جسمانی بر عدم تمرکز اثرگذار بوده که از مهمترین آنها باید به مشکلات هورمونی اشاره کرد.

مطالعه بیشتر  اختلال همراه با استفاده از رایانه و تلفن همراه

بسیاری از متخصصان بر این باورند که افراد مبتلا به آسیب‌ های تیروئید و هرگونه کم‌ کاری و یا پرکاری این عضو حساس می‌ تواند باعث شود تا افراد در مواقع خاص فراموش کاری و یا عدم تمرکز را تجربه کنند.

با این حال کم خونی و کاهش گلبول‌ های قرمز از عوامل موثر بر عملکرد نادرست حافظه خواهد بود زیرا سلول‌ های خونی توانایی انتقال حجم مناسب از اکسیژن را به مغز نداشته و به مرور زمان افراد با این اختلال مواجه خواهند شد.

برخی از افراد با اختلال تمرکز مواجه هستند اما هم از نظر روانی و هم از نظر جسمانی شرایط کاملا ایده آلی دارند، در چنین مواقعی متخصصان بر این باورند که داشتن تغذیه نامناسب و حتی کمبود خواب بر اختلالات تمرکزی اثرگذار بوده و اگر افراد بتوانند در موقعیت‌ های بهتر مدت استراحت بیشتری داشته و رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرند به مرور زمان این اختلالات برطرف خواهد شد.

راهکارهای موثر برای افزایش تمرکز

راهکارهای موثر برای افزایش تمرکز
راهکارهای موثر برای افزایش تمرکز

اگر افراد نتوانند در موقعیت‌ های مختلف تمرکز کافی داشته باشند به مرور زمان عملکرد بسیار ضعیفی داشته و تاثیرات بسیار منفی بر زندگی شخصی، کاری و موقعیت اجتماعی آنها خواهد داشت.

در این مقاله چند راهکار بسیار ساده جهت تقویت تمرکز به شما ارائه خواهیم داد که با توجه به وضعیت خود می‌ توانید از بهترین آنها استفاده نمایید.

قبل از هر چیز باید بدانید که انجام فعالیت‌ های ورزشی مورد علاقه افراد کمک می‌ کند تا وضعیت جسمانی و روانی مطلوبی داشته و تاثیرات مثبت آن را بر زندگی و البته افزایش تمرکز مشاهده خواهند کرد.

مطالعه بیشتر  نقش موسیقی در تسکین اضطراب و استرس

انجام برخی از فعالیت‌ های ورزشی مانند یوگا، مدیتیشن و انجام حرکات کششی و فعالیت‌ های تعادلی کمک می‌ کند که افراد خیلی سریع تاثیر مثبت آن را بر افزایش تمرکز مشاهده نمایند.

اگر به واسطه عدم تمرکز انجام فعالیت‌ های روزانه را فراموش می‌ کنید می‌ توانید با تنظیم کردن زمان و یادداشت کردن اهداف روز بر روی یک کاغذ یک به یک فعالیت‌ های مربوطه را انجام داده و در چنین شرایطی با تمرکز بیشتر روند کاری خود را بهبود می‌ بخشید و البته چنین شرایطی باعث میشود که افراد از نظر روانی رضایت بیشتری نسبت به عملکرد خود داشته باشند.

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما برخی از محصولات خوراکی بر تقویت حافظه و تمرکز افراد اثرگذار خواهد بود، اگر شما به طور مرتب مقادیر مناسبی از آب آشامیدنی سالم را میل کنید و از انواع نوشیدنی‌ های تازه مانند چای استفاده کنید به مرور زمان به تقویت و عملکرد بهتر تمرکز و حافظه شما کمک زیاد خواهد کرد.

پزشکان و متخصصان فعال در این زمینه مصرف انواع غذاهای سبک را در زمان استراحت و البته مصرف ماهی را برای افراد مناسب دانسته و معتقدند که اگر در تایم استراحت از پوشش و البسه راحت استفاده کنید و انواع موزیک‌ های مورد علاقه خود را با ریتم آرام انتخاب کنید به مرور زمان افزایش چشمگیر تمرکز را شاهد خواهید بود و متوجه خواهید شد که تغییر سبک زندگی تا چه حد می‌ تواند بر بهبود اختلالات تمرکزی اثرگذار باشد.

عوارض اختلالات تمرکزی و پرش افکار

عوارض اختلالات تمرکزی و پرش افکار
عوارض اختلالات تمرکزی و پرش افکار

برخی از افراد تصور می‌ کنند که اختلالات تمرکزی و یا پرش افکار تاثیر چندانی بر زندگی آنها ندارد و با چند راهکار ساده می‌ توانند چنین مسئله‌ ای را برطرف کنند.

مطالعه بیشتر  تاثیر روابط اجتماعی بر سلامت روان

همواره باید بدانید که اختلال تمرکزی منشأ بسیاری از آسیب‌ های جسمانی، روحی و اجتماعی خواهد بود، افرادی که با پرش افکار مواجه هستند نه تنها در زندگی شخصی بلکه در جامعه نیز افرادی موفق نخواهند بود و به مرور زمان اختلالات، ضعف‌ ها و آسیب‌ هایی را در موقعیت اجتماعی، روند تحصیل و کار خود تجربه خواهند کرد.

افرادی که با پرش افکار و عدم تمرکز مواجه هستند معمولاً در تصمیم گیری‌ های مختلف کاملاً ناتوان بوده و توانایی انجام کارهای پیچیده را نخواهند داشت، این افراد نمی‌ توانند به صورت ثابت و با آرامش خیال در یکجا استراحت کرده و نمی‌ توانند حتی در مورد مسائل مختلف به درستی تفکر کنند.

افرادی که با عدم تمرکز و یا اصطلاحا پرش افکار مواجه هستند قطعاً در انجام فعالیت‌ های شخصی و گروهی عملکرد بسیار بدی داشته و حتی ممکن است از طرف اطرافیان نیز مورد شماتت قرار بگیرند، این امر باعث میشود تا اعتماد به نفس افراد با ضعف مواجه شده و با گوشه‌ گیری بیشتر تمایلات خود را نسبت به حضور در جمع از دست می‌ دهند.

اگر به واسطه اختلالات تمرکزی افراد در کار خود موفق نباشند ممکن است موقعیت شغلی خود را از دست داده و قطعاً در کنار پیامدهایی که بر اثر از دست دادن کار خود متحمل میشوند آسیب‌ های روحی و جسمانی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

یکی از مهمترین عوارض اختلال تمرکزی این است که افراد به صورت پی در پی اشتباهات خود را تکرار کرده و با عدم تمرکز نمی‌ توانند حتی در انجام و رفع مسائل پیش پا افتاده موفق باشند.

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر